Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2019

Wystawa plakatów Anety Kosin - od piątku

"Prostota i synteza" "Prostota i synteza"

Plakaty Anety Kosin zapowiadające m.in. wydarzenia artystyczne będzie można od piątku oglądać we foyer Dużej Sceny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Ekspozycja "Prostota i synteza" czynna będzie do 18 lutego.

Jak poinformował PAP Jakub Galczak z "Nowego" na dwóch piętrach foyer Dużej Sceny zawiśnie 40 prac z różnych okresów działalności artystki. Ekspozycja zostanie podzielona na sekcje tematyczne. Jedne zapowiadają wydarzenia artystyczne, inne zwracają uwagę na ważne kwestie społeczne.

"Bez względu na funkcję, plakaty Anety Kosin łączy wyrazista forma, prostota i synteza przekazu" - podkreślił Galczak. Wszystkie prace wykonane są techniką komputerową, ale często wzmocnioną innymi działaniami plastycznymi przy wykorzystaniu farby, faktury, ekspresji materii.

Autorka prac zwraca uwagę, że plakat to nie jest w Polsce domena kobieca, niewiele artystek wybiera to medium. "A mnie fascynuje jego sposób oddziaływania na odbiorcę, ten krótki czas, który plakat ma na wywołanie emocji i przeniesienie jej na funkcję, na to, czemu służy" – mówiła Kosin.

Jak podkreśliła, prace wybrała tak, aby jak najpełniej, a zarazem różnorodnie prezentowały jej drogę do "synergii ekonomiki środków i oryginalnej wizji".

Kosin jest plakacistką oraz kreatorką wizerunku. Od lat zajmuje się jednocześnie pracą twórczą i naukową. Jest doktorantką w pracowni Projektowania Informacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się m.in. budowaniem wizerunku biznesu przy wykorzystaniu artystycznego podejścia do marek, przedsiębiorstw oraz przedsięwzięć. Jej prace znajdują się w Muzeum Plakatu w Wilanowie i Musee de la Publicite w Paryżu. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL