Kultura i sztuka po 1989 roku

11.02.2019

Wystawa plakatów polskiego artysty w Budapeszcie

Wystawa plakatów polskiego artysty Tomasza Kipki otwarta została w poniedziałek w Instytucie Polskim w Budapeszcie. To już ósma odsłona wieloletniej współpracy budapeszteńskiego Uniwersytetu Metropolitan z polskimi artystami.

Na wystawie można zobaczyć 33 prace, w znacznej części związane z dwiema cyklicznymi imprezami, do których Kipka – pracownik Zakładu Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki w Cieszynie - przygotowuje plakaty: gliwickiego „Jazzu w Ruinach” oraz konkursu plakatu ekologicznego „Ekoplakat”.

Inicjatorem współpracy Uniwersytetu Metropolitan z polskimi plakacistami jest wykładający tam polski artysta grafik Krzysztof Ducki. Co roku Instytut Polski współorganizuje na uczelni tygodniowe warsztaty polskich grafików dla studentów pierwszego roku, połączone z wystawą wykładowcy.

„To uczelnia prywatna, której wydział artystyczny jest najlepszy w kraju, jeżeli chodzi o grafikę użytkową. Współpracujemy z nimi od 8 lat” – powiedziała PAP Malgorzata Takacs z Instytutu Polskiego, podkreślając, że dzięki temu programowi kontakt z kulturą polską nawiązują osoby, które wcześniej go nie miały.

„Na ogół warsztaty prowadzą graficy, którzy mają doświadczenie pedagogiczne i edukacyjne. Mają różne style, różne preferencje i bardzo dużo wnoszą do systemu węgierskiej edukacji artystycznej” – powiedziała.

Jak podkreśliła Takacs, z roku na rok zgłasza się coraz więcej kandydatów do udziału w warsztatach. „Zaczynaliśmy od 12 osób, a teraz jest 28” – zaznaczyła.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL