Wystawa podsumowująca roczny projekt mający na celu przypomnienie postaci bytomskiego kompozytora Heinricha Schulza-Beuthena i popularyzację jego twórczości zostanie otwarta 16 grudnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Heinrich Schulz-Beuthen (1838-1915) urodził się w Bytomiu i był przez całe życie mentalnie i emocjonalnie związany z miastem lat dziecinnych. Był to związek tak silny, że zdecydował się dołączyć do nazwiska ówczesną nazwę Bytomia - Beuthen.
Dorastał w rodzinie o tradycjach aptekarskich – dziadek prowadził aptekę w Bytomiu, ojciec w Mysłowicach. On sam wybrał jednak drogę muzyczną. Skomponował ponad 130 utworów muzycznych, a jego twórczość łączy dziś kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię.
Jego promotor, Franz Liszt, napisał o twórczości artysty: "Jego doskonałe utwory muszą być wykonywane, publikowane i upowszechniane. (…) Wśród wielu innych zyskują przewagę tym, że są łatwe w odbiorze, co zapewnia im przyszłość i trwanie".
Jak poinformowała kurator wystawy dr Joanna Lusek, zwiedzając ją będzie można zobaczyć jedyny zachowany w Polsce rękopis kompozytora – VI Symfonię „König Lear” – przechowywany w Bibliotece Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaprezentowane zostaną też fragmenty jego kompozycji: „Abschieds-Klänge”, „Alhambra-Sonate” czy „Indianischer Korntanz”.
Na wystawie będzie też można obejrzeć prace malarskie i fotograficzne młodych artystów z Bytomia, Częstochowy, Gliwic i Tychów, powstałe podczas warsztatów inspirowanych muzyką artysty i wędrówkami po Bytomiu. Dopełnienie ekspozycji stanowi film edukacyjny „Heinrich – chłopiec z Bytomia”, przygotowany przez Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego specjalnie z myślą o młodszych odbiorcach.
Wernisaż poprzedzi promocja książki „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje”, napisanej przez dr Joannę Lusek. Biografia pokazuje kompozytora przez pryzmat życia rodzinnego, zawodowego i twórczego, tekst uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny.
Otwarcie wystawy „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje/Heinrich Schulz-Beuthen. Leben – Lebenswerk – Inspirationen” oraz promocja biografii kompozytora wieńczą obchody 100. rocznicy śmierci artysty.
Przez cały rok w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Oberschlesisches Museum w Ratingen realizowane były prace naukowo-badawcze, zajęcia warsztatowe, spacery po mieście, koncerty muzyki kameralnej oraz prelekcje, w ramach trwającego od zeszłego roku polsko-niemieckiego projektu, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Projekt miał na celu przypomnienie i popularyzację twórczości kompozytora, jak również zachowanie tej wielowymiarowej postaci w pamięci kolejnych pokoleń. Honorowy patronat nad projektem objęli ambasadorowie Austrii, Niemiec i Szwajcarii w Polsce oraz prezydent Bytomia. (PAP)
lun/ pz/