XIX wiek

12.10.2017

Wystawa poświęcona dawnemu rzemiosłu na podkarpackich wsiach

Narzędzia i przedmioty używane w pracy przez rzemieślników, archiwalne dokumenty i dawne pieniądze można będzie od piątku oglądać w Rzeszowie na wystawie "RZE (miosło)", poświęconej działalności przedsiębiorczej na podkarpackich wsiach w XIX i XX wieku.

Monika Zydroń, kuratorka ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie poinformowała PAP, że wystawa przybliży zwiedzającym takie pojęcia jak np. jarmark, księga cechowa, świadectwo uwolnienia, wyzwoliny, czeladnik, mistrz, cech, wymiana towarowa, konkurencja, przedsiębiorstwo.

„Na wystawie znajdą się wydruki przybliżające sytuację ekonomiczną chłopów oraz formy działalności gospodarczej przez nich podejmowane. Poruszymy też tematykę pracy chałupniczej, która wykonywana była w gospodarstwach wiejskich” – dodała Zydroń.

Zaprezentowane zostaną, po raz pierwszy szerszej publiczności, najcenniejsze zbiory znajdujące się w Archiwum Muzeum Etnograficznego. Będą to m.in. księgi cechowe prowadzone od XVIII w., świadectwa nauki i wyzwolin czeladników (uprawnienia uzyskane po zdanym egzaminie na czeladnika– PAP), księgi rachunkowe oraz banknoty i monety, jakich używano w transakcjach handlowych.

Ekspozycja pokaże też największe i najprężniej działające ośrodki rzemieślnicze w regionie m.in. garncarski w Medyni Głogowskiej, kolbuszowski ośrodek meblarski, rzeszowski ośrodek złotniczy, tradycje hutnicze i pszczelarskie na terenie Puszczy Sandomierskiej.

Będzie można zobaczyć różnego rodzaju ule używane w Polsce na przestrzeni lat. Pokazany zostanie ul kłodowy z przełomu XIX i XX w. oraz nowsze, bardziej profesjonalne ule: słowiański, słomiany z lat 70. ub. wieku oraz współczesny korpusowy ul małopolski. Ponadto zaprezentowane zostaną przedmioty pomagające pszczelarzom w pracy.

Rzemiosło szewskie przybliżą narzędzia używane w tym fachu, np. maszyna do szycia Patent Elastic z I poł. XX w., szewskie szablony projektowe oraz drobne przedmioty, w tym zelówki, przyszwy, klocki do wybijania numeracji na obuwiu.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również bardzo cenne meble kolbuszowskie pochodzące z II poł. XIX wieku, rekonstrukcja pieca garncarskiego wraz z wyrobami glinianymi oraz przedmioty wykonane przez rzeszowskich złotników.

„Najcenniejszym eksponatem reprezentującym rzemiosło złotnicze jest wykonana ze srebra łyżka do mięs, posiadająca znak urzędu probierczego w Rzeszowie, wybity w 1844 roku” – wskazała Zydroń.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeów Etnograficznego i Okręgowego w Rzeszowie, Budownictwa Ludowego w Kolbuszowej i Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawa potrwa do 18 marca 2018 r. Jest ona częścią projektu edukacyjnego „Etnobiznes dla mieszkańców Podkarpacia. Edycja druga” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

edytor: Agata Zbieg

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL