Fotografie przedstawiające cmentarze i synagogi oraz inne zabytki kultury żydowskiej na Dolnym Śląsku można od piątku oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Wystawę zorganizowano z okazji 75. rocznicy Nocy Kryształowej. Celem ekspozycji jest przypomnienie dziedzictwa kulturowego niemieckich Żydów mieszkających na Dolnym Śląsku przed II wojną światową – poinformowała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Autorem prezentowanych fotografii jest Piotr Piluk. Artysta od lat dokumentuje relikty kultury żydowskiej w przestrzeniach miejskich Europy Środkowej i Wschodniej.
Na wrocławskiej ekspozycji prezentowane są fotografie, które powstały w latach 1989-2013. Widnieją na nich zabytki z XIX i początku XX w., m.in. cmentarze żydowskie we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu, wrocławska Synagoga Pod Białym Bocianem czy szpital żydowski we Wrocławiu.
„Wybrane przeze mnie zabytki pokazują część procesów zachodzących w tamtych czasach na styku kultur niemieckiej i żydowskiej, jak choćby zjawisko asymilacji. Na wybranych, reprezentatywnych przykładach chcę pokazać zabytki żydowskie i wyjaśnić ich znaczenie w kontekście historycznych związków z Berlinem. Berlin w XIX w. stanowił centralny ośrodek oświecenia żydowskiego (Haskali) w Niemczech i wpływał na społeczności żydowskie Wrocławia i innych śląskich miast” - tłumaczy Piluk.
Przypadająca 9 listopada rocznica Nocy Kryształowej została ustanowiona Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.
Noc Kryształowa to pogrom ludności żydowskiej w Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. Pogromy, które miały zorganizowany charakter, odbyły się również w wielu miastach ówczesnego Dolnego Śląska. Podczas Nocy Kryształowej spalono kilkaset synagog na terenie Niemiec, zbezczeszczono cmentarze żydowskie oraz kilka tysięcy sklepów i mieszkań żydowskich. Tej nocy zginęło blisko stu Żydów, a ponad dwadzieścia tysięcy wkrótce zostało osadzonych w obozach koncentracyjnych.
Wystawę we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać do 8 stycznia. Później będzie pokazywana m.in. w innych miastach Dolnego Śląska.(PAP)
pdo/ abe/