Ekspozycję będącą pokazem aktualnego stanu twórczości ludowej na Dolnym Śląsku można od soboty oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Wystawę „Otwarty teren sztuki” tworzą prace kilkunastu nieprofesjonalnych artystów: malarzy i rzeźbiarzy związanych z regionem.
Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Fundacją Ważka, która od 2012 roku prowadzi regularne etnograficzne badania terenowe na Dolnym Śląsku. „W ciągu kilku lat członkom ekip badawczych Fundacji udało się dotrzeć do wielu niezwykle interesujących nieprofesjonalnych artystów: malarzy i rzeźbiarzy mieszkających na terenie Dolnego Śląska. Ich prace charakteryzują się oryginalnością i wyrazistością stylu, są wyrazem indywidualnych przeżyć, odzwierciedlają wewnętrzną wrażliwość autora, często nawiązują do wątków autobiograficznych, zawierają przesłania światopoglądowe czy dydaktyczne” – wyjaśniła kuratorka wystawy Marta Derejczyk.
Podkreśliła, że większość prac nie była dotąd prezentowana szerszej publiczności, ani w wystarczający sposób udokumentowana i opracowana. „Często sami twórcy nie są znani i doceniani nawet w swojej lokalnej społeczności” – dodała.
Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy Zygmunta Sarny, Jerzego Lemiszki, Janiny Kloc, Władysława Żukowskiego, Zbigniewa Kaźmierskiego i Weroniki Skiby oraz rzeźby Jana Zająca, Jarosława Furgały, Ireneusza Michałka, Tadeusza Kowalskiego, Franciszeka Kina, Józefa Nowaka, Czesława Rzeczyckiego, Krzysztofa Wyrębaka. „Artyści ci są niezwykle zróżnicowaną grupą, ale wszystkich cechuje ta sama rzecz – silna potrzeba tworzenia” – powiedziała Derejczyk.
Kuratorka zwróciła uwagę, że w przypadku tych artystów uprawianie sztuki jest mocno wplecione w życie codzienne i rodzinne. „Prace związane są zwykle z najistotniejszymi wspomnieniami, przeżyciami i emocjami, losami rodziny, pracą zawodową, rzeczywistością zapamiętaną lub wyobrażoną. Sztuka ta jest niezwykle bliska życiu, dlatego artyści prezentowani są na wystawie przez pryzmat ich życia i indywidualnych historii” – wskazała.
Ekspozycję we wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać do 22 grudnia. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ itm/