Materiały dokumentujące prace wrocławskich śledczych dotyczące zbrodni z pierwszej połowy XX w. można zobaczyć na wystawie "Kryminalny Wrocław", którą w czwartek otwarto we wrocławskim Muzeum Archeologicznym.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta, inspiracją do powstania wystawy stał się zbiór blisko 1200 szklanych diapozytywów znajdujących się w zbiorach Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. „Ta niecodzienna i szerzej nieznana kolekcja jest częścią zbiorów dawnego Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki Naukowo-Przyrodniczej” - dodała rzeczniczka.
Na diapozytywach pokazywanych na ekspozycji można obejrzeć dokumentacje śledztw powadzonych w przedwojennym Wrocławiu. To fotografie dokumentujące m.in. miejsca zbrodni, ale również katastrofy czy wypadki transportowe.
Oprócz dokumentacji fotograficznej na wystawie można także obejrzeć narzędzia zbrodni, narzędzia do sekcji zwłok czy nóż do gilotyny.
Ekspozycja prezentuje również metody stosowane przez ówczesną kryminalistykę. Zwiedzający mogą na przykład zapoznać się ze sposobami ekspertyz broni palnej stosowanymi w przedwojennym Wrocławiu. Przestawiono również metody badań pisma ręcznego czy badania z zakresu toksykologii sądowej.
Wystawę można zwiedzać do 6 lipca. Wstęp na ekspozycję tylko osób dorosłych.(PAP)
pdo/ dym/