List z podpisem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i zaproszenia na bale maskowe w poznańskim Bazarze znalazły się na wystawie zatytułowanej "Poznań i Wielkopolska pod zaborem pruskim. 1815-1918" w gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Wernisaż w czwartek.
Wystawa jest jedną z nielicznych okazji, by zobaczyć kilkadziesiąt oryginalnych dokumentów, rękopisów, fotografii i druków pochodzących ze zbiorów specjalnych i naukowych Biblioteki Raczyńskich, które niezwykle rzadko są prezentowane publicznie.
Ekspozycja ma przybliżyć mieszkańcom dzieje Poznania i Wielkopolski pod zaborem pruskim. Jak wyjaśniła Anna Kozłowska z Biblioteki Raczyńskich, "ze względu na długi, ponad stuletni zakres czasowy, wystawa skupia się przede wszystkim na najważniejszych momentach w historii +najdłuższej wojny nowoczesnej Europy+, jak bywa nazywany okres zaborów w Wielkopolsce".
Znajdą się na niej m.in. list z podpisem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego z 1806 r., zaproszenia na bale maskowe do poznańskiego Bazaru z 1843 r., listy i pamiątki związane z Karolem Marcinkowskim i Karolem Libeltem, czy ulotki z czasów Wiosny Ludów.
„Ciekawymi eksponatami będą także broszury, afisze, regulaminy członkostwa i statuty różnych organizacji, które związane były z życiem codziennym Poznania, jak organizacje narodowo-wyzwoleńcze, ale też organizacje rodzącej się pod zaborami spółdzielczości. Jedną z nich było np. Kasyno Gostyńskie, czyli organizacja służąca głównie celom towarzyskim. Jej członkowie gromadzili też fundusze np. na wykup polskiej ziemi, jeśli była ona zagrożona wykupem przez zaborców” – mówiła Kozłowska.
Pokazane są także odznaczenia i medale z okresu powstania wielkopolskiego, oraz polskie pocztówki patriotyczne; tworzone i rozsyłane jako odzew, na pocztówki propagandowe wydawane przez zaborców. Zaprezentowano także sylwetki osób mających wpływ na polską drogę do niepodległości.
Wystawę, prezentowaną w Galerii Atanazego w gmachu Biblioteki Raczyńskich, można będzie oglądać do 15. grudnia.
Ekspozycja jest częścią programu "Kanon wielkopolskiej nowoczesności", dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra. (PAP)
ajw/pat