Kultura i sztuka po 1989 roku

28.02.2019

Wystawa prac Davida Lyncha na otwarcie festiwalu fotograficznego w Budapeszcie

Wernisaż wystawy czarno-białych prac Davida Lyncha „Małe historie” w Pałacu Sztuki otworzył w czwartek w stolicy Węgier trzeci Budapeszteński Festiwal Fotograficzny.

55 surrealistycznych prac, które często wyglądają jak fotomontaże czy kolaże, zostało podzielonych na cztery sekcje: głowy, widoki w oknie, wnętrza i martwe natury.

„Jest to pierwsza wystawa Lyncha na Węgrzech. Te prace zostały wykonane na wystawę w Paryżu w 2014 r. Bardzo przywołują świat filmowy artysty, w którym coś się kryje pod surrealistycznym, widzialnym światem. Lynch nas zachęca, żebyśmy wejrzeli poza historie, które podpowiada nam logika” – powiedziała PAP asystentka kuratora wystawy Zsuzsanna Tulipan.

Wchodząc na wystawę widzowie, widzą portret Lyncha autorstwa fotografa Sandro Millera, na którym twórca zlewa się z drzewem.

Tulipan podkreśliła, że tytułowe „małe historie” tworzy sam widz, zgodnie z mottem Lyncha, że pod powierzchnią kryje się bardzo wiele światów i powinniśmy odkryć je sami.

„Jest w tych pracach jakieś zawieszenie w czasie, oderwanie od rzeczywistości. Zarówno dla jego filmów, jak i prac fotograficznych charakterystyczne jest to, że znajdujemy się jakby w scenografii teatralnej. Mogą się pojawiać skojarzenia ze światem wirtualnym, światem gier komputerowych” – zaznaczyła.

Wystawa, w której otwarciu uczestniczyli m.in. dyplomaci i przedstawiciele zagranicznych instytutów kultury, w tym dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, będzie czynna do 2 lipca.

W ramach Budapeszteńskiego Festiwalu Fotograficznego do 20 kwietnia odbędzie się blisko 40 wydarzeń, przede wszystkim wystaw, ale też np. wykładów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL