Kultura i sztuka po 1989 roku

28.11.2018

Wystawa szkła z XX w.; sześć tysięcy eksponatów w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Fragment wystawy.  Fot. R. Kubit Fragment wystawy. Fot. R. Kubit

Blisko sześć tys. XX-wiecznych wyrobów ze szkła zgromadziło Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Większość z nich można oglądać na stałej wystawie - powiedział w środę dyrektor placówki Jan Gancarski.

Dodał, że muzeum jest "jednym z nielicznych w Polsce, gdzie od przeszło pół wieku systematycznie gromadzi się szkło współczesne". "Zdecydowaną większość wyrobów wykonali ręcznie hutnicy szkła, którzy pracują lub pracowali w kilkudziesięciu hutach Podkarpacia, głównie w Krośnie i Jaśle" - mówił.

Gancarski przypomniał, że Krosno i okolice - zwane przez niektórych Szklanym Zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego. Dwie spośród nich nieprzerwanie pracują od prawie stu lat.

Na wystawie w krośnieńskim muzeum najstarszymi eksponatami są popielniczka z 1924 roku oraz komplet kieliszków z ok. 1930 roku. Wykonano je z bezbarwnego szkła sodowo-wapniowego, zdobiono polerowanym szlifem.

Ekspozycja najpełniej prezentuje okres po 1960 roku, gdy muzeum zaczęło gromadzić wzory wyrobów z poszczególnych hut. "Wśród nich przeważają użytkowe komplety stołowe: kieliszki, karafki, dzbanki, szklanki, kufle, patery, cukiernice. Bardzo efektowną grupą z tego okresu są wyroby użytkowe o charakterze artystycznym; różnorodne wazony, świeczniki, formy dekoracyjne" - wyjaśnił Gancarski.

Muzealnik zwrócił uwagę, że w latach 1960-70 modne były wyroby lekkie w formie i bogato zdobione. W Muzeum Podkarpackim są zestawy, które grawerzy zdobili motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Z kolei dalszą część zbiorów zajmują komplety szkieł użytkowych, wykonane po 1970 roku. "Ich forma zasadniczo różni się od wcześniejszych. Zanika lekkość, a pojawia się masywny kształt” - mówił dyrektor muzeum.

Licznie reprezentowane jest także wzornictwo przełomu XX i XXI wieku. W tym czasie najpopularniejsze były wyroby wykonane ze szkła mąconego, nieprzezroczystego.

Autorami zgromadzonych wyrobów są m.in. Marian Fugiel, Bolesław Grzegorczyk, Jerzy Maraj, Jan Siedlecki, Magdalena Wójcik, Witold Togan, Anna Grabowska-Szczur.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL