Polskie żywe torpedy, zatopienie przez Duńczyków własnej floty, udział walońskich ochotników Waffen SS w batalii o Pomorze - do 29 maja w PAN Bibliotece Gdańskiej można obejrzeć wystawę „Od Wichra do Cap Arcony. II wojna światowa na Bałtyku”.
Materiały pokazane na ekspozycji dokumentują kolejne etapy wojny na Bałtyku z udziałem Polski, Niemiec, Finlandii i ZSRS, ale także mniej znane epizody jak plan wprowadzenia do walki polskich żywych torped, zatopienie przez Duńczyków własnej floty czy udział walońskich ochotników Waffen SS w walkach o Pomorze. Wystawa prezentuje też liczne opracowania i materiały źródłowe, zdjęcia oraz mapy i afisze.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 29 maja w nowym budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24.
Od pierwszego do niemal ostatniego dnia – od obrony polskiego Wybrzeża do zbombardowania niemieckich transportowców w Zatoce Lubeckiej – II wojna światowa toczyła się też na Bałtyku.
Była nowoczesną wojną morską XX wieku, rozgrywającą się na styku wody, lądu i powietrza – oprócz okrętów wykorzystano w niej również infrastrukturę obrony wybrzeża i samoloty. Objęła swoim zasięgiem południową część Bałtyku i Zatokę Fińską – część północna była wolna od działań wojennych ze względu na neutralność Szwecji.
Źródło: PAN Biblioteka Gdańska