Solidarność

15.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Wystawa w sali BHP Stoczni Gdańskiej z dioramą o strajku w 1980 r.

Wystawa „Stocznia Solidarność” Wystawa „Stocznia Solidarność”

Diorama ukazująca ogłoszenie Porozumień Sierpniowych znajdzie się na wystawie, która otwarta zostanie w niedzielę w sali BHP Stoczni Gdańskiej w 36. rocznicę wybuchu historycznego strajku. Na makiecie znajdzie się ok. 2,5 tys. postaci i stoczniowe budynki.

"Na dioramie znajdzie taka stopklatka słynnej sceny z dokumentalnych filmów i zdjęć, którą wszyscy znamy, a przedstawiająca Lecha Wałęsę, który 31 sierpnia 1980 r. z wózka elektrycznego sprzed stoczniowej bramy ogłasza stoczniowcom i tłumowi zebranemu na placu przed stocznią, że +mamy wreszcie niezależne, samorządne związki zawodowe, mamy prawo do strajku, a następne prawa ustanowimy już niedługo+" - powiedział PAP zarządca sali BHP i kurator wystawy pt. "Stocznia Solidarność", Mateusz Smolana.

Na makiecie w skali 1:100 o powierzchni sześciu metrów kwadratowych, oprócz ok. 2,5 tys. figurek ludzi - strajkujących stoczniowców i wspierających ich za bramą mieszkańców - znajdą się też ważne elementy urbanistyczne zakładu z tamtych lat, takie jak stoczniowa brama nr 2, biuro przepustek, stołówka stoczniowa, szpital, budynek rady zakładowej i fragment pętli tramwajowej przy ulicy Doki.

"Taki jest cel, żeby za pośrednictwem tej makiety pokazać nie tylko bardzo ważne wydarzenie w historii Polski - ogłoszenie Porozumień Sierpniowych i kluczowy moment powstania Solidarności - ale również przedstawić kawałek stoczni, która właściwie już nie istnieje" - dodał Smolana.

Na wystawie w sali BHP obejrzeć można będzie także m.in. dwie dioramy wydziału kadłubowego K-2 i K-3 Stoczni Gdańskiej z lat 70. ub. wieku, 100 archiwalnych zdjęć i 20 modeli statków produkowanych w zakładzie po 1945 r., ale też i u-boota.

"Opowiadając dziś historię stoczni warto podkreślić, że był to zakład zaczynający produkować statki już w połowie XIX wieku" - nadmienił Smolana.

Do końca roku ma być też gotowa druga część dioramy. "Na kolejnych sześciu metrach kwadratowych makiety pokazana zostanie przestrzeń, która była kluczowa z punktu widzenia narodzin sierpniowego strajku i pierwszych dni protestu tj. sala BHP, budynek dyrekcji Stoczni Gdańskiej, willa dyrektora i budynek straży pożarnej" - wyjaśnił Smolana.

Diorama to dzieło warszawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej REKO, która na swoim koncie ma m.in. makietę z pacyfikacji Kopalni „Wujek” w Katowicach czy bitwy pod Grunwaldem. To grupa kilkunastu modelarzy pod kierunkiem Jana Nałęcza, archeologa-muzealnika i historyka wojskowości.(PAP)

rop/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL