Blisko tysiąc eksponatów: mundurów, pistoletów, zdjęć oraz dokumentów 15. Pułku Ułanów Poznańskich będzie można od niedzieli oglądać w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.
Wystawę "Dzieci Poznania - 95. rocznica powstania 15. Pułku Ułanów Poznańskich" przygotowano z okazji rocznicy zaprzysiężenia pułku, która miała miejsce 26 stycznia 1918 roku. Wystawa przypomina losy jednostki wojskowej od momentu jej powstania do czasów współczesnych.
"Pułk rozwiązano w 1947 roku, ale żołnierze funkcjonowali dalej, spotykali się i działali w utajnieniu. W 1996 roku jedna z jednostek wojskowych przyjęła prawo do noszenia barw pułku, a w 2006 roku przejęła jego tradycję i barwy. Możemy więc powiedzieć, że współcześnie kontynuowana jest tradycja +piętnastaków+. Żołnierze czują się kontynuatorami historii" - powiedział w piątek na konferencji prasowej Jakub Kolańczyk, wiceprezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Na wystawie zobaczyć można elementy uzbrojenia m.in. pistolety, szable, a także armatę oraz przedmioty codziennego użytku. Na ekspozycji znalazły się również narzędzia chirurgiczne i weterynaryjne oraz zestaw mszalny kapelana wojskowego.
"Przygotowaliśmy przedmioty zarówno służące do walki, ale także do życia. Sporą część wystawy tworzą mundury, zaczynając od tych z dwudziestolecia międzywojennego, a kończąc na współczesnych, w których żołnierze pułku służyli m.in. w Iraku czy Afganistanie" - zaznaczyła kurator wystawy Anna Szukalska-Kuś.
Ekspozycja prezentuje także brytyjski motocykl Ariel oraz replikę sztandaru 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Na sztandarze podarowanym pułkowi przez gen. Dowbora-Muśnickiego w 1919 roku umieszczono datę 9 stycznia 1919 roku, która symbolizuje pierwszą akcję jednostki - Bitwę pod Szubinem.
Oryginalny sztandar był przechowywany przez siostry wizytki, które bojąc się, że w czasie okupacji wpadnie w ręce Niemców spaliły go; wcześniej zdjęły z niego posrebrzany wizerunek Matki Boskiej. Wykorzystano go podczas przygotowywania repliki sztandaru w latach 60." - zaznaczyła Szukalska-Kuś.
Wystawa "Dzieci Poznania - 95. rocznica powstania 15. Pułku Ułanów Poznańskich" została zorganizowana przez Muzeum Wojskowe przy współpracy z Towarzystwem Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
Będzie można ją oglądać do 4 maja 2014 roku. W dniach 2-4 maja w Poznaniu odbędą się Dni Ułana. (PAP)
mat/ abe/