Ponad 100 fotografii obrazujących Poznań w 1966 roku oglądać można do końca sierpnia w miejskim ratuszu, w Muzeum Historii Miasta Poznania na wystawie "Rok 1966 w Poznaniu. Oficjalnie i zwyczajnie".
Zdjęcia dokumentują poznańskie obchody 1000-lecia państwa polskiego z udziałem najwyższych władz państwowych, oraz religijne uroczystości związane z milenium chrztu Polski. Kuratorem wystawy jest Magdalena Mrugalska-Banaszak.
Organizatorzy ekspozycji chcieli przypomnieć czas „wojny o milenium”, podczas której komunistyczne władze starły się z Kościołem o obchody w 1966 roku. Jednej stronie chodziło o pokazanie przewodniej roli rządzącej partii komunistycznej, drugiej - o udowodnienie przywiązania społeczeństwa do wartości chrześcijańskich.
"1966 rok był nie tylko kumulacją obchodów milenijnych, ale też kumulacją trwającego od dekady ścierania się władz i Kościoła. Dekadę wcześniej Kościół ogłosił rozpoczęcie obchodów 1000-lecia chrztu, na co władze komunistyczne odpowiedziały obchodami 1000-lecia państwa" - powiedziała kurator wystawy.
Jak dodała, kulminacja milenijnych obchodów w Poznaniu nastąpiła w niedzielę, 17 kwietnia 1966 roku, gdy na placu Mickiewicza odbyła się manifestacja z udziałem najważniejszych władz partyjnych państwowych.
"Według oficjalnych danych, w uroczystościach tych wzięło udział 200 tys. ludzi. W tym samym czasie na Ostrowie Tumskim trwały uroczystości tysiąclecia chrztu Polski, była msza św. z udziałem kardynała Stefana Wyszyńskiego i tłumy poznaniaków - zdecydowanie większe niż na pl. Mickiewicza" - powiedziała Magdalena Mrugalska-Banaszak.
Kurator wystawy dodała, że w tamtym roku w Poznaniu uroczystościom milenijnym podporządkowane były wszelkie inicjatywy i działania władz. "Tak było z obchodami 1 maja, czy 22 lipca, z wszelkimi otwarciami: mleczarni, piekarni, z położeniem kamienia węgielnego pod budowę osiedla czy szpitala. Obok tego trwało codzienne zmaganie się poznaniaków z dniem powszednim. Te dwa nurty pokazujemy na wystawie" - powiedziała.
Autorem większości fotografii prezentowanych na wystawie jest Jerzy Unierzyski, ceniony poznański fotograf, autor wielu albumów o mieście, przez wiele lat pracujący, jako fotoreporter w „Expresie Poznańskim”. Pokazywane są też zdjęcia Janusza Korpala, Zbigniewa Staszyszyna, Eugeniusza Kitzmana, Piotra Krassowskiego, Stanisława Wiktora i Jerzego Nowakowskiego.
Wystawie towarzyszy publikacja z 70 fotografiami, pokazującymi „oficjalny i zwyczajny” Poznań w 1966 roku. (PAP)
rpo/ jm/