XIX wiek

16.11.2018

Z Płocka do Paryża – wystawa o gen. Piotrze Bontemps, żołnierzu Francji i Polski

Wystawa „Zapomniany Generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps” w Bibliotece Polskiej w Paryżu Wystawa „Zapomniany Generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps” w Bibliotece Polskiej w Paryżu

W Bibliotece Polskiej w Paryżu zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona gen. Piotrowi Bontemps (1777-1840), żołnierzowi armii napoleońskiej i uczestnikowi Powstania Listopadowego, którego szczątki, a także jego małżonki Róży z Monfreulle, odnaleziono w Płocku (Mazowieckie) w 2013 r.

Paryż to rodzinne miasto gen. Bontemps. Wernisaż wystawy „Zapomniany Generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps” w tamtejszej Bibliotece Polskiej, którą przygotowało płockie Muzeum Mazowieckie, odbędzie się 20 listopada - ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 15 grudnia.

Jak poinformował w piątek PAP zastępca dyrektora Muzeum Mazowieckiego dr Tomasz Kordala, paryska wystawa poświęcona gen. Bontemps będzie nawiązywała do ekspozycji, która była prezentowana w Płocku w 2016 r., a następnie w kilku innych placówkach muzealnych w Polsce.

„Doszliśmy do wniosku, że byłoby dobrze pokazać wystawę poświęconą gen. Bontemps, który był rodowitym paryżaninem, właśnie w jego rodzinnym mieście. Dzięki wcześniejszym już kontaktom Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Biblioteki Polskiej w Paryżu, okazało się to możliwe. Opracowaliśmy w związku z tym specjalną wersję dotychczasowej ekspozycji” – powiedział PAP Kordala.

Jak dodał, paryskiej wystawie o gen. Bontemps towarzyszyć będzie okolicznościowe wydawnictwo, które przygotowane zostało w języku polskim i francuskim.

„Na wystawie będzie można zobaczyć plansze szczegółowo omawiające życie i dokonania gen. Bontemps, fotografie dokumentujące prace archeologiczne z poszukiwań i odnalezienia miejsca jego pochówku oraz jego żony, a także relacjonujące uroczystość ich ponownego pogrzebu. Zaprezentowane zostaną również skany dokumentów na temat gen. Bontemps, jak choćby odnoszące się do lat jego młodości, przyjęcia do szkoły politechnicznej w Paryżu oraz do jego szlaku bojowego” – wyjaśnił dr Kordala.

Wyraził nadzieję, że wystawa „Zapomniany Generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps” w jego rodzinnym mieście pozwoli poszerzyć wiedzę na temat bohatera ekspozycji.

„Liczymy na to, że być może wystawa spowoduje odzew osób, instytucji, które zechcą podzielić się z nami swymi informacjami na temat samego gen. Bontemps, a także jego rodziny” – wyjaśnił zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Szczątki małżonków Bontemps, Piotra i Róży z domu Monfreulle (1787-1853), zostały odnalezione w 2013 r., podczas prac archeologicznych w dzielnicy Płocka - Imielnicy, w zasypanej krypcie nieistniejącego już kościoła św. Jakuba Apostoła, który został rozebrany w 1935 r. W sierpniu 2014 r. w obecnie istniejącym tam kościele Najświętszego Serca Jezusowego odbył się ponowny pochówek obojga. Wnuczka gen. Bontemps w szóstym pokoleniu Maria Bontemps-Gracz przekazała wówczas płockiemu Muzeum Mazowieckiemu jedną z niewielu zachowanych pamiątek rodzinnych, porcelanowy zegar.

Piotr Bontemps przybył z Francji na ziemie polskie po utworzeniu Księstwa Warszawskiego. Będąc jeszcze kapitanem armii cesarza Francuzów Napoleona I Bonaparte, organizował manufaktury produkujące broń i proch armatni. Brał udział w wojnie 1809 r., walcząc z Austriakami pod Sandomierzem, a w 1812 r. w wyprawie na Rosję - walczył pod Możajskiem oraz nad Berezyną. Uczestniczył też w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r. Był odznaczony dwukrotnie Legią Honorową oraz Orderem Virtuti Militari.

Po upadku Napoleona gen. Bontemps osiedlił się na stałe w Królestwie Polskim wraz żoną, poślubioną jeszcze w 1809 r. Jego osobą zainteresował się Wielki Książę Konstanty, powierzając mu m.in. nadzór nad arsenałem w Warszawie. W 1830 r. Bontemps uczestniczył w Powstaniu Listopadowym. Współpracując z władzami powstańczymi, brał udział w fortyfikowaniu Warszawy. Po upadku powstania Bontemps został zesłany do Rosji. Złożył przysięgę carowi. Został awansowany na generała brygady.

W tym czasie gen. Bontemps pracował przy testowaniu pocisków artyleryjskich. Zginął podczas jednej z takich prób w 1840 r. w Petersburgu. Żona sprowadziła jego ciało do rodzinnego majątku pod Płockiem. Gdy zmarła w 1853 r., spoczęła obok męża w krypcie ówczesnego kościoła św. Jakuba Apostoła w Imielnicy.

Według zachowanych relacji, gdy w 1935 r. rozbierano kościół, na chwilę odsłonięto wejście do krypty - na trumnie Piotra Bontemps spoczywały generalskie epolety.

Piotr i Róża Bontemps mieli troje dzieci: Różę Eleonorę Wirginię, Eligiusza i Konstantego Jakuba Augusta. Członkowie rodziny Bontemps mieszkają obecnie m.in. w Gdańsku i Warszawie. (PAP)

mb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL