Około 300 zabytkowych przyrządów metrologicznych, z których najstarsze pochodzą ze średniowiecza, można od poniedziałku zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Prezentowane eksponaty służył w różnych okresach historii do pomiarów długości, objętości, masy, grubości, temperatury i ciśnienia. Były wykorzystywane w handlu, nauce. „Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. precyzyjne instrumenty optyczne, średniowieczne wagi kieszonkowe, odważniki składane w kształcie miseczek” - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
Organizatorzy wystawy przypomnieli, że w przeszłości nie istniał jednolity system miar. Odrębne systemy funkcjonowały w ramach poszczególnych krajów, regionów, a nawet miast.
Kurator wystawy Tadeusz Fercowicz podkreślił, że owo zróżnicowanie najlepiej widocznej jest na przykładzie XVIII i XIX-wiecznych kupieckich miar długości łokci. „Ich nazwy pochodzą od miejscowości, bądź regionu, w którym obowiązywały. Zobaczymy łokcie wrocławskie (dł. 57,5 cm), z Halle, z Magdeburga, z Leidy, z Karlowych Varów a także łokcie: czeski, saski, bawarski, pruski. Każdy o innej długości” – wyjaśnił.
Na ekspozycji prezentowana jest m.in. bogata kolekcja wag, która obrazuje jak na przestrzeni wieków zmieniały się technologie ważenia. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. wagi równoramienne, nierównoramienne, wagi sprężynowe, stołowe, uchylne i dziesiętne. „Po raz pierwszy we Wrocławiu pokazana zostanie waga miejska z Bolkowa z 2 poł. XVII w. Jest to jedyna w Polsce tak duża waga tego typu, zachowana z drewnianymi szalkami mocowanymi na czterech łańcuchach” - podała Kowalów.
Cenny eksponatem są również pokazywane na wystawie wczesnośredniowieczne wagi składane, kieszonkowe. Oprócz tego można zobaczyć m.in. odważniki wykonane z kamienia, żelaza, żeliwa i mosiądzu o różnorodnych masach reprezentujących niemetryczny i metryczny system miar. „Niezmiernie ciekawe są odważniki składane, w kształcie miseczek, wkładane jeden w drugi i zamykane w pojemniku z wieczkiem, będącym jednocześnie odważnikiem. Były one stosowane od XII do XIX w.” – powiedział kurator.
Na ekspozycji prezentowane są również termometry i barometry.
Kowalów poinformowała, że szczególne miejsce na wystawie zajmują zabytki związane z wrocławską Wielka Wagą.
„To niezwykle cenna chorągiewka dachowa z pozłacanej miedzi wieńcząca niegdyś budynek Wagi, a także mosiężna złocona płytka erekcyjna z 1571 r., obustronnie grawerowana, z listą nazwisk ówczesnych radnych, ławników i pastorów” - dodała rzeczniczka. Unikatem są również żelazne, ażurowane szablony z lat 1584-1602, z datą i wrocławską literą W, które służyły do znakowania ważonych pak i bel towarów.
Ekspozycję można zwiedzać do 28 sierpnia.(PAP)
pdo/ par/