Epoka nowożytna

11.12.2017

Wrocław: życie mieszkańców Chin z czasu dynastii Ming na wystawie w Muzeum Narodowym

Wystawa "Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński Wystawa "Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński

Ponad sto eksponatów z okresu panowania dynastii Ming, w tym malarstwo zwojowe, wyroby z porcelany i jadeitu oraz rzeźby, będzie można oglądać od wtorku na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Na wystawie „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming” prezentowane są zbiory wypożyczone ze Stołecznego Muzeum Chin w Pekinie. To pierwsza prezentacja tych eksponatów w Polsce.

„Dynastia Ming, a zwłaszcza jej późniejszy okres, to dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, które są chlubą Chin” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Dyrektor poinformował także, że wystawa jest pierwszą odsłoną współpracy Muzeum Narodowego z Muzeum Stołecznym Chin. „Pod koniec 2018 r. planujemy zorganizowanie wystawy w Muzeum Stołecznym Chin w Pekinie. Pokaże ona fragment wczesnobarokowego Śląska” - zapowiedział.

Yang Dandan, zastępca dyrektora Stołecznego Muzeum Chin podkreśliła, że wystawa pozwoli lepiej przybliżyć Polakom kulturę Chin. „Eksponaty odzwierciedlają kulturę, życie i tradycje z okresu późniejszej dynastii Ming, czyli z czasów chińskiego renesansu. Wystawa, jak również dalsza współpraca obu muzeów pozwoli na wzajemne zrozumienia kultury naszych narodów” - dodała.

Kurator wystawy Dorota Róż-Mielecka powiedziała, że okres panowania dynastii Ming to jedna z najświetniejszych epok w historii Państwa Środka. „Jest to także epoka klasyczna, czyli obrazuje to co charakterystyczne w dawnej sztuce tego kraju” - wyjaśniła.

Dodała, że tamtym okresie ogromną rolę odgrywała tzw. warstwa uczonych urzędników, którzy kształtowali kulturę, tworzyli mody i standardy estetyczne. Dlatego – jak podkreśliła - na wystawie prezentowane są wyroby użytkowe, ukazujące różne aspekty życia chińskiego uczonego urzędnika, w tym elementy wyposażenia gabinetu.

Wśród eksponatów znajdą się także przykłady malarstwa zwojowego, obrazy na wachlarzach, wyroby z jadeitu i porcelany, obrazy i rzeźby związane z buddyzmem i taoizmem

Muzeum Stołeczne Chin zostało założone w 1981 r. i należy do największych placówek muzealnych w Pekinie. W swoich zbiorach posiada ponad 200 tys. zabytków dawnej sztuki chińskiej, m.in. kolekcje ceramiki, starożytnych brązów, kaligrafii, malarstwa i rzeźby.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 11 marca.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

edytor: Paweł Tomczyk

ato/ pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL