Inne

06.03.2014 aktualizacja 14.07.2016

10 milionów skanów archiwaliów online - na 6. urodziny NAC

Dyrektor NAC Wojciech Woźniak. Fot. PAP/B. Zborowski Dyrektor NAC Wojciech Woźniak. Fot. PAP/B. Zborowski

Konspiracyjny poradnik obsługi czołgu, projekty kamienic przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi i akt ślubu prezydenta Ignacego Mościckiego są wśród 10 mln skanów archiwaliów udostępnionych w internecie przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. W sobotę mija 6. rocznica jego powstania.

Skany materiałów archiwalnych pochodzących z 28 archiwów państwowych z całej Polski są dostępne w serwisie www.szukajwarchiwach.pl.

"Wśród archiwaliów są materiały dotyczące poszczególnych osób i rodzin, związane z aktami stanu cywilnego. Czyli akty urodzeń, małżeństw, zgonów - bardzo interesujący materiał dla osób prowadzących poszukiwania genealogiczne (...). Są też materiały ściśle historyczne; szalenie interesujące są dokumenty dotyczące okresu międzywojennego" - opowiadał PAP dyrektor NAC Wojciech Woźniak.

Jak podkreślił, fakt, że serwis udostępnia materiały, które znajdują się w instytucjach zlokalizowanych w różnych częściach Polski, jest dużym udogodnieniem dla korzystających z archiwów. "To nowe podejście do udostępniania materiałów. Użytkownik nie musi już jechać na drugi koniec Polski, żeby np. zapoznać się z archiwaliami ze Szczecina. Wystarczy, że w domu wejdzie na stronę serwisu i tam może odnaleźć te materiały" - tłumaczył Woźniak.

"Wśród archiwaliów są materiały dotyczące poszczególnych osób i rodzin, związane z aktami stanu cywilnego. Czyli akty urodzeń, małżeństw, zgonów - bardzo interesujący materiał dla osób prowadzących poszukiwania genealogiczne (...). Są też materiały ściśle historyczne; szalenie interesujące są dokumenty dotyczące okresu międzywojennego" - opowiadał PAP dyrektor NAC Wojciech Woźniak.

Przypomniał, że wykorzystanie odpowiednich narzędzi informatycznych pomaga w integracji działań całej sieci archiwów państwowych. Przed publikacją w serwisie internetowym skany archiwalnych dokumentów opracowywane są bowiem w stworzonym przez NAC Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej - ZoSIA.

Tempo digitalizacji archiwaliów wykonywanych przez NAC to obecnie 800 skanów na godzinę pracy instytucji. Skanowane są zarówno oryginalne papierowe dokumenty, jak i mikrofilmy.

"Będziemy stale wzbogacać serwis, w tym roku pojawi się ok. 4 miliony nowych skanów (...). Chcemy, aby w serwisie pojawiły się w nowe funkcjonalności związane zwłaszcza z interakcją użytkownika z archiwami" - tłumaczył Woźniak. Zapowiedział, że kolejne skany materiałów archiwalnych zostaną udostępnione w czerwcu br.

Jak podkreślają przedstawiciele Archiwów Państwowych w serwisie szukajwarchiwach.pl udostępniane są akta metrykalne i stanu cywilnego z XIX i XX w. z terenów działania archiwów. Dostępne są także m.in. akta miast z okresu staropolskiego z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu, akta Powstań Śląskich z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach czy dokumenty rządu polskiego na uchodźstwie z zasobu Archiwum Akt Nowych. Obecnie w tym ostatnim trwa digitalizacja archiwum Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, które wkrótce ma zostać udostępnione w serwisie szukajwarchiwach.pl.

"W miarę wzbogacania portalu o nowe materiały wzrasta zainteresowanie nimi i liczba użytkowników. W latach 2009-2013 liczba odsłon serwisu wyniosła ponad 40 mln, podczas gdy tylko w 2013 r. było to ponad 20 mln" - zaznacza zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski.

Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), będące częścią Archiwów Państwowych, powstało 8 marca 2008 r., po przekształceniu utworzonego w 1955 r. Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (ADM). Do celów NAC należy gromadzenie, opracowywanie, konserwowanie oraz udostępnianie archiwaliów. W zbiorach NAC znajduje się ponad 15 milionów fotografii, 30 tysięcy nagrań i ok. 2,5 tysiąca filmów. (PAP)

wmk/ akn/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL