18.08.2010. Poznań (PAP) - Poznański zamek świętuje swoje setne urodziny. 20 sierpnia 1910 roku uroczyście otworzył go cesarz Wilhelm II. Budowla jest ostatnią, zbudowaną dla panującego władcy, rezydencją cesarską w Europie. W czasie II wojny światowej budynek został przebudowany na potrzeby Adolfa Hitlera oraz był siedzibą namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury "Zamek" - największa instytucja upowszechniania kultury w Poznaniu.
"Z czasów cesarskich pozostała przede wszystkim cała bryła zamku i wiele zewnętrznych elementów dekoracyjnych a także kilkadziesiąt mebli. Inne obiekty sprzed I wojny światowej są rozproszone po Wielkopolsce i stanowią własność muzeów i kościołów. Z wojennej przebudowy pozostała architektura wnętrz. Wnętrza te były niszczone w czasach powojennych, ale większość przestrzeni pozostała bez większych zmian. Większość mebli przepadła po 1945 roku" - powiedział.
Jak dodał, wielu turystów odwiedzających budynek szczególnie interesuje historia rzekomego pobytu w nim Adolfa Hitlera.
"Nie ma na to dowodów, że Hitler był w Poznaniu a jednak zwiedzających to bardzo interesuje. Jedna z sekretarek biura architektonicznego prowadzącego przebudowę obiektu w czasie wojny miała widzieć notatkę o tajnej wizycie Hitlera w Zamku. Ta relacja nie została jednak potwierdzona w dokumentach i nie można jej przyjmować za pewnik" - stwierdził.
W piątek z okazji rocznicy zamku, w Poznaniu odbędzie się koncert hiszpańskiego zespołu Elbicho i pokaz sztucznych ogni. W ramach jubileuszu w obiekcie odbywają się też wystawy oraz spektakle i koncerty "za 100 groszy". Wyemitowane zostały okolicznościowe pocztówki, na których zobaczyć można detale dekorujące elewacje budowli.
Poznańska rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II zbudowana została wg projektu Franza Schwechtena w latach 1905-1910. Wzniesiono ją na wzór średniowiecznych zamków.
Po zakończeniu I wojny światowej zamek stał się własnością państwa polskiego. W okresie międzywojennym był jedną z oficjalnych rezydencji polskich prezydentów oraz główną siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego.
W trakcie II wojny światowej podjęto decyzję o przebudowie dawnych apartamentów cesarskich na potrzeby Adolfa Hitlera. Po wojnie pojawiły się propozycje zburzenia lub przebudowania obiektu.
Przez pierwsze powojenne lata zamek nadal służył Uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku służy kulturze.
Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Każdego roku odbywa się tu około 500 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań i warsztatów edukacyjnych.(PAP)
rpo/ abe/ jra/