Walka o niepodległość 1914-1918

29.06.2013 aktualizacja 27.10.2018

100-lecie harcerstwa pod Tatrami

Andrzej Małkowski. Pocztówka z 1935 r. Źródło: CBN Polona Andrzej Małkowski. Pocztówka z 1935 r. Źródło: CBN Polona

Ponad tysiąc harcerzy ma przyjechać w poniedziałek do Zakopanego, by przez tydzień uczestniczyć w uroczystościach związanych ze 100-leciem harcerstwa pod Tatrami. Harcerze będą biwakować w wielkim namiotowym miasteczku na Równi Krupowej.

Jak powiedział PAP podharcmistrz Piotr Korczak z ZHP, uroczystość rozpocznie się w poniedziałek apelem otwierającym zakopiański zlot harcerzy. "Harcerze zbiorą się na zakopiańskim Placu Wolności, gdzie wezmą udział w uroczystym odsłonięciu Pomnika Grunwaldzkiego, który przeszedł renowację i został przeniesiony na miejsce, gdzie stał przed II wojną światową" – powiedział. Po zakończeniu uroczystości na placu odbędzie się defilada z orkiestrą harcerską, która przejdzie przez Krupówki do miasteczka namiotowego.

Kolejnym wydarzeniem będzie ognisko z Krystyną "Tiną" Małkowską-Żabą, wnuczką twórców polskiego harcerstwa Andrzeja i Olgi Małkowskich, która na stałe mieszka w Anglii.

Zaplanowano otwarcie wystawy „Kurierzy Tatrzańscy” poświęconej ludziom, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia szlakiem przez Tatry przeprowadzali na Węgry emisariuszy, osoby cywilne i wojskowych, a także przenosili tajną pocztę, prasę podziemną, pieniądze i broń.

Podczas zlotu ma się też odbyć spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz z pisarką, publicystką Barbarą Wachowicz oraz z Wojciechem Szatkowskim z Muzeum Tatrzańskiego. Odbędą się liczne gry terenowe, akcja sprzątania Tatr, koncerty i ogniska.

Założycielami polskiego ruchu skautowego są Olga i Andrzej Małkowscy. Pierwszą, letnią drużynę skautów Andrzej Małkowski utworzył we Lwowie w 1910 r. przy gnieździe tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". W następnym roku we Lwowie powołano Naczelną Komendę Skautową. W 1913 r. ze względu na gruźlicę na którą zachorowała Olga, Małkowscy przyjechali do Zakopanego. Tutaj wzięli ślub i rozpoczęli tworzenie ruchu skautowego pod Tatrami. Jesienią 1913 r. powstała w Zakopanem pierwsza drużyna skautów im. Józefa Piłsudskiego. Rok później Olga Małkowska założyła pod Giewontem żeńską drużynę skautek im. Emilii Plater.

W czasie I wojny światowej za działalność niepodległościową Małkowskim groziło aresztowanie ze strony austriackiego zaborcy, dlatego musieli wyjechać z Zakopanego najpierw do Anglii, później do Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Andrzeja w 1919 r. Olga w listopadzie 1921 r. powróciła ze swoim synem Lutykiem do Zakopanego. Olga Małkowska mieszkała w mieście pod Giewontem do końca życia. Zmarła w 1979 r. (PAP)

szb/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL