Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 11 zgromadzeń publicznych; odbędzie się także Bieg Niepodległości i uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała we wtorek szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.
Gawor powiedziała, że uroczystości państwowe z okazji Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Dudy rozpoczną się o godz. 9 mszą świętą za ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie. Następnie prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 10.30 w Belwederze wręczy odznaczenia państwowe. Później prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w południe odbędzie się uroczysta odprawa wart; następnie Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Później prezydent odbędzie spotkanie z zaproszonymi gośćmi.
Po godz. 13 - jak mówiła Gawor - pododdziały wojskowe i grupy rekonstrukcyjne przemaszerują Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego.
Na środę zostało zgłoszonych do stołecznego ratusza w sumie 11 zgromadzeń publicznych - poinformowała Gawor.
Najwięcej osób ma zgromadzić Marsz Niepodległości - według organizatorów ok. 50 tys.; 600 osób mają stanowić służby porządkowe organizatora. Marsz został zgłoszony na godz. 13-20; ma wyruszyć z ronda Dmowskiego najprawdopodobniej o godz. 14.15. Demonstranci przejdą bardzo podobną trasą jak rok temu: Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej. Zarówno na początku marszu, jak i na jego zakończenie zaplanowano przemówienia działaczy Ruchu Narodowego, z którym związane jest Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" - organizator demonstracji, oraz zaproszonych gości.
Trasa marszu została nieco zmodyfikowana w porównaniu z ub. rokiem. Po przejściu mostem Poniatowskiego demonstranci przejdą tylko początkiem al. Poniatowskiego - zaraz za mostem zejdą tzw. ślimakami na Wybrzeże Szczecińskie.
Gawor oceniła, że trasa marszu jest dla miasta dobra ze względu na jej niewielką długość. "Jedyny element niebezpieczny to przejście przez sam most Poniatowskiego" - zaznaczyła. Dodała, że ustalono z organizatorem, że jego służby porządkowe zapewnią podczas przejścia przez most Poniatowskiego tzw. drogę życia, która pozwoli na przejazd służb ratunkowych. "W zeszłym roku tym służbom to się nie udało" - zaznaczyła Gawor.
"Mamy deklarację organizatora, że to będzie bardzo spokojny marsz, jakiego jeszcze nie było" - dodała.
Hasło tegorocznego marszu brzmi: "Polska dla Polaków. Polacy dla Polski". Jak mówili narodowcy, jest ono związane z "zalewem nielegalnych imigrantów, którzy kołaczą do drzwi Europy".
W środę w Komendzie Stołecznej Policji i w stołecznym Centrum Bezpieczeństwa będą działać sztaby. "Chcę przypomnieć o odpowiedzialności organizatorów zgromadzeń za ich pokojowy charakter i zachowanie uczestników tych zgromadzeń" - powiedziała Gawor.
W ostatnich latach podczas Marszu Niepodległości regularnie dochodziło do burd. Rok temu policja zatrzymała 199 osób, głównie chuliganów, którzy brali udział w walkach z policjantami w okolicach Stadionu Narodowego.
W środę w Komendzie Stołecznej Policji i w stołecznym Centrum Bezpieczeństwa będą działać sztaby. "Chcę przypomnieć o odpowiedzialności organizatorów zgromadzeń za ich pokojowy charakter i zachowanie uczestników tych zgromadzeń" - powiedziała Gawor.
Policja przygotowuje się do zabezpieczenia wszystkich uroczystości od dawna; spotkała się z organizatorami Marszu Niepodległości także we wtorek - zapewnił rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek. Podkreślił, że organizator jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczestników marszu.
Mrozek dodał, że stołeczna policja wystąpiła do KGP o wsparcie ze strony policjantów z innych garnizonów z kraju. Zapewnił, że wystarczy policjantów, by zapewnić bezpieczeństwo na terenie całego miasta.
Uczestnicy Marszu Niepodległości spoza Warszawy przyjadą do stolicy autokarami, z których wysiądą na ul. Emilii Plater i zbiorą się na pobliskim pl. Defilad, a marsz wyruszy z ronda Dmowskiego. Po zakończeniu zgromadzenia autokary przejadą na błonia Stadionu Narodowego, tak aby zabrać uczestników marszu bezpośrednio w miejscu jego zakończenia - powiedział Mrozek.
Marsz i inne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości oznaczają dla kierowców i pasażerów znaczne utrudnienia w ruchu. Ulice, którymi ma przejść marsz, będą wyłączane z ruchu z dużym wyprzedzeniem, będzie również wstrzymany ruchu komunikacji miejskiej - powiedział Mrozek. Gawor powiedziała, że prawdopodobnie na czas przejścia marszu przez most Poniatowskiego ze względów bezpieczeństwa wyłączona będzie z ruchu Wisłostrada; może to nastąpić ok. 14.30.
Oprócz tego w środę będzie obowiązywał zakaz używania nad Warszawą dronów; z powietrza będą patrolować stolicę śmigłowce policyjne.
W środę, od godz. 10, działać będzie specjalna policyjna infolinia. Pod numerem (22) 603-80-38 będzie można uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach.
Jeśli chodzi o pozostałe zgłoszone na 11 listopada zgromadzenia, to ma wziąć w nich udział mała liczba uczestników, co nie powinno powodować utrudnień w ruchu; odbędą się one m.in. na Placu na Rozdrożu, przed Cytadelą Warszawską i przed pomnikiem Ignacego Paderewskiego w Ogrodzie Ujazdowskim - powiedziała Gawor. Utrudnienia w ruchu mogą wiązać się z "Krucjatą różańcową" zaplanowaną w godz. 10.45-13.45; jej uczestnicy spotkają się na pl. Trzech Krzyży i przejdą Al. Ujazdowskimi, ul. Matejki i następnie dookoła Sejmu.
Obchodom Święta Niepodległości będą także towarzyszyć imprezy sportowe. Ulicami Warszawy przebiegną uczestnicy 27. Biegu Niepodległości. Rozpocznie się on o godz. 11.11, ma wziąć w nim udział 15 tys. biegaczy. Trasa prowadzi al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości – biegacze wystartują na skrzyżowaniu z ul. Stawki i pobiegną najpierw w kierunku południowym jezdnią wschodnią, zawrócą przy ul. Rakowieckiej i pobiegną na północ jezdnią zachodnią.
Od godz. 5 do 15 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach (od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do ul. Anielewicza) oraz ul. Stawki (od ul. Smoczej do ul. Dzikiej). O godz. 10 zamknięte zostaną obydwie jezdnie al. Jana Pawła II (od ul. Anielewicza do al. „Solidarności”). Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 10.30–13.
Oprócz tego w Wawrze w "Sztafecie Patriotów" pobiegnie 250 osób; imprezę zaplanowano w godz. 13.30-15 - dodała Gawor.
Szczegółowe informacje nt. zmian w komunikacji miejskiej w środę można znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl. (PAP)
kos/ pru/ itm/