Mszą świętą i seminarium naukowym ludowcy z Wielkopolski uczcili w sobotę w Poznaniu w ramach tradycyjnych Zaduszek Mikołajczykowskich - 46. rocznicę śmierci byłego premiera i prezesa PSL Stanisława Mikołajczyka (1901-1966).
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Później uczestnicy Zaduszek przeszli na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożyli kwiaty na grobie Cecylii i Stanisława Mikołajczyków.
"Po raz 12. spotykamy się w Poznaniu, aby przypomnieć i uczcić pamięć premiera Mikołajczyka, który próbował po 1945 roku zjednoczyć naród. Myślę, że jego działalność mogłaby stanowić wzorzec dla współczesnych polityków. Teraz, jak w polityce dominują często negatywne emocje, działania zjednoczeniowe premiera Mikołajczyka mogą być dla nas dobrym przykładem" - powiedział w sobotę PAP wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak.
Od 1943 do 1944 roku był premierem rządu emigracyjnego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1945 r. został prezesem PSL. Dwa lata później, zagrożony aresztowaniem, musiał uciekać do USA.
Uroczystości zakończyło seminarium naukowe, podczas którego omawiano role i znaczenie Stanisława Mikołajczyka dla ruchu ludowego i historii Polski.
W niedzielę po raz 22. Zaduszki Mikołajczykowskie odbędą się w Dobrzycy koło Kalisza. W latach dwudziestych i trzydziestych ub. wieku Mikołajczyk uczył się i pracował w tej oraz pobliskich miejscowościach. W południowej Wielkopolsce zakładał pierwsze organizacje rolnicze i młodzieżowe. W 1937 r. był jednym z organizatorów strajku chłopskiego.
Stanisław Mikołajczyk urodził się w Westfalii w 1901 roku. W 1910 r. przyjechał do Borzęcic pod Koźminem Wielkopolskim. Potem osiadł w Strzyżewie koło Dobrzycy.
Jako 18-latek Mikołajczyk bił się w Powstaniu Wielkopolskim. W latach dwudziestych rozpoczął działalność w organizacjach ludowych. W 1930 roku kupił gospodarstwo rolne w Międzylesiu k. Wągrowca. Potem, kiedy był posłem na Sejm i radcą Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z pomocą teściów wybudował dom w Poznaniu.
Od 1943 do 1944 roku był premierem rządu emigracyjnego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1945 r. został prezesem PSL. Dwa lata później, zagrożony aresztowaniem, musiał uciekać do USA.
Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Jego prochy sprowadzono do kraju w 2000 roku.(PAP)
kpr/ ako/