Powstanie Warszawskie

19.12.2018

1500 świątecznych paczek dla powstańców warszawskich

Prawie 1500 paczek z kartkami świątecznymi od dzieci ze szkół przyszpitalnych i bonami o wartości 250 złotych trafi do powstańców warszawskich z całej Polski. Akcja realizowana jest przez fundację Rosa i zespół kampanii BohaterON - włącz historię! ze wsparciem m.in. MON.

Fundacja Rosa i zespół kampanii BohaterON - włącz historię! ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej i dzieci ze szkół przyszpitalnych zapewniło w te święta prawie 1500 paczek świątecznych dla powstańców warszawskich w całej Polsce. Wiele paczek już zostało doręczonych, inne dotrą po świętach. Do każdej z nich dołączona jest ręcznie wykonana przez dzieci kartka świąteczna oraz bon o wartości 250 złotych, który można wykorzystać w dowolnym celu - na zakup żywności, prezentów, czy leków.

Koordynatorka kampanii BohaterON - włącz historię! Agnieszka Lesiuk-Krajewska podkreśliła w środę, że tegoroczna edycja kampanii to niesamowity sukces - ponad 290 tysięcy kartek przysłano do siedziby organizatorów. "My je dostarczymy do naszych powstańców - część z nich już je otrzymała" - wskazała. Zdaniem Lesiuk-Krajewskiej, to "wyjątkowy projekt", który dzieje się "bez żadnych formalności ani wniosków - prezenty po prostu trafiają do powstańców". "Takie paczki już trafiły lub dopiero trafią do 1480 powstańców w całej Polsce. Cieszy nas, że możemy ich wspomóc w okresie przedświątecznym" - zaznaczyła.

Lesiuk-Krajewska zauważyła też, że "dla bohaterów powstania kontakt z młodszymi pokoleniami i dzielenie się z nimi swoimi historiami oraz ponadczasowymi wartościami jest bardzo ważne, dlatego przy każdej nadarzającej się okazji staramy się im to umożliwić". "W świątecznym projekcie wzięli udział uczniowie szkół przyszpitalnych, żołnierze, harcerze i wolontariusze" - dodała.

W ramach współorganizowanej przez Fundację Rosa kampanii BohaterON – włącz historię! od 2016 roku realizowana jest akcja wysyłania kartek i listów z życzeniami do powstańców warszawskich. W ciągu trzech edycji projektu, do uczestników walk o stolicę napisano ich ponad pół miliona, z czego ponad 290 tys. pocztówek wysłano do bohaterów powstania tylko w tym roku - podano w komunikacie prasowym.

Zespół kampanii BohaterON – włącz historię! od 2017 roku realizuje zadania pomocowe na rzecz powstańców warszawskich. Poznając bliżej ich potrzeby i sytuację życiowo-materialną, podejmuje działania - m.in. zapewnia pomoc medyczną i opiekuńczą, dostarcza obiady oraz organizuje niezbędny transport.

Projekt "Świąteczna paczka dla Powstańca" jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków programu "Wdzięczni Bohaterom" Ministerstwa Obrony Narodowej. Patronat honorowy nad akcją objął szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jej partnerami są Wojska Obrony Terytorialnej, Garnizon Warszawa i Związek Harcerstwa Polskiego. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL