Polska po 1989 roku

31.05.2016 aktualizacja 14.07.2016

16-latek sprawcą zniszczenia pomnika upamiętniającego Żydów

Zdewastowany pomnik na cmentarzu żydowskim w Rajgrodzie. Fot. PAP/A. Reszko Zdewastowany pomnik na cmentarzu żydowskim w Rajgrodzie. Fot. PAP/A. Reszko

Grajewska policja zatrzymała 16-latka, który okazał się sprawcą zniszczenia pomnika upamiętniającego dawny cmentarz żydowski w Rajgrodzie (Podlaskie). Kilka dni temu namalował na nim czerwoną farbą krzyż celtycki i obraźliwe napisy.

Jak powiedziała PAP we wtorek Joanna Kiluk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, nastolatek przebywał wtedy na "ucieczce" z ośrodka wychowawczego. Za zniszczenie pomnika odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich. "Nie podał powodów swego postępowania" - dodała Kiluk.

Do incydentu doszło w nocy z 26 na 27 maja, zniszczenia zauważył policyjny patrol. Po zabezpieczeniu dowodów farba została zmyta, a policja szukała sprawców.

To nie pierwsze zniszczenia tego pomnika, odsłoniętego we wrześniu 2014 roku, a ufundowanego przez Żydów pochodzących z Rajgrodu i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Monument składa się z dwóch części: kamiennego bloku z pionowym pęknięciem i wyciętą gwiazdą Dawida oraz słupa z wyrytą informacją o cmentarzu i historii rajgrodzkich Żydów.

Już kilka miesięcy po odsłonięciu policja odnotowała próby niszczenia tego pomnika. Nieustaleni sprawcy (śledztwo umorzono) m.in. rozbili gwiazdę Dawida, potem próbowali zniszczyć jedną z płyt tworzących lapidarium. (PAP)

rof/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL