16 stycznia prezydent Bronisław Komorowski podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim zainauguruje obchody 150. rocznicy powstania styczniowego. Komorowski, który objął patronatem rocznicę, 22 stycznia uczci pamięć powstańców na wojskowych Powązkach. O tych planach poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
Jak podkreśliła, prezydent przemawiając na początku sierpnia ubiegłego roku w związku ze 148. rocznicą śmierci Romualda Traugutta apelował o to, by wspólnie obchodzić wielkie narodowe rocznice, czcić ich bohaterów, ale nie traktować pamięci historycznej jako oręża w walce politycznej.
"Ideą prezydenta jest to, by Polacy potrafili ponad podziałami politycznymi wspólnie świętować i pamiętać o ważnych rocznicach oraz istotnych dla polskiej historii wydarzeniach i osobach" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.
Jak dodała, zgodnie z tą ideą na uroczystość w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się 16 stycznia, zaproszeni zostaną parlamentarzyści, samorządowcy, historycy, przedstawiciele różnych towarzystw społecznych.
Trzaska-Wieczorek poinformowała, że na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta uruchomiona zostanie specjalna zakładka, gdzie dokumentowane będą wszelkie aktywności związane ze 150. rocznicą powstania styczniowego. Jak wyjaśniła, chodzi o jak najpełniejsze dokumentowanie i informowanie, jak w różnych miejscach w Polsce obchodzi się tę rocznicę.
Wśród wydarzeń planowanych w ramach obchodów rocznicy jest m.in. złożenie 22 stycznia przez prezydenta wieńca pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Tego dnia Komorowski otworzy też wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu w Muzeum Wojska Polskiego.
22 stycznia prezydent weźmie również udział w uroczystości zapalenia zniczy pamięci na grobach powstańców styczniowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Dzień wcześniej Komorowski ma otworzyć ma w Kordegardzie wystawę poświęconą powstaniu utworzoną ze zbiorów Fundacji Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie.
W ramach obchodów 150. rocznicy powstania planowane jest zapalenie zniczy na wszystkich grobach powstańców styczniowych w Polsce.
Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu całych działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca potyczek, w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.
Walka powstańcza przede wszystkim miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.
Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.
W piątek Sejm przyjął przez aklamację specjalną uchwałę, w której posłowie oddali hołd żołnierzom powstania i przywódcom Rządu Narodowego. Zaapelowali do wszystkich instytucji publicznych o godne uczczenie tej rocznicy. W sierpniu ub.r. Senat specjalną uchwałą ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. (PAP)
hgt/ eaw/ gma/