235 tys. osób, chce przyjąć w swych domach pielgrzymów, którzy przyjadą w lipcu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży – wynika z pierwszych, niepełnych jeszcze danych przekazanych przez parafie Komitetowi Organizacyjnemu ŚDM Kraków 2016.
Kolejne 103 tys. noclegów będzie zapewnione m.in. w szkołach i domach kultury.
Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, bp Damian Muskus powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że na podstawie poprzednich edycji ŚDM można się spodziewać, iż z zakwaterowania oferowanego przez organizatora będzie chciało skorzystać ok. 400 tys. osób. "Około 60 proc. tych miejsc mamy już zabezpieczonych" - mówił bp Muskus. "Ciągle potrzebujemy jeszcze deklaracji od rodzin. Zależy nam, by młodzi znaleźli gościnę w domach" – dodał.
Zaznaczył, że część z pielgrzymów będzie szukała noclegu w Krakowie od wtorku 26 lipca, ale część przyjedzie wyłącznie na weekend i będzie potrzebowała miejsca tylko na jedną noc, z piątku na sobotę 29/30 lipca. Kolejnego wieczoru rozpocznie się już czuwanie w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.
Według danych, jakimi dysponuje Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 są już noclegi dla 338 tys. osób, z czego: 235 tys. u rodzina, a 103 tys. w szkołach i innych jednostkach publicznych. Ok. 120 tys. zainteresowanych znalazło zakwaterowanie na własną rękę, nie zwracając się do organizatora.
Osoby chcące przyjąć pielgrzymów w swoich domach mogą pobrać stosowną deklarację ze strony www.krakow2016.com albo w parafii i po wypełnieniu powinny ją przekazać komitetowi przy kościele parafialnym.
Do tej pory zarejestrowało się niemal 590 tys. osób zainteresowanych przyjazdem na ŚDM, z czego 78 tys. (ok. 15 proc.) przeszło już drugiej fazy czyli wyboru pakietu usług. 77 tys. 350 osób wybrało pakiet z tygodniowym zakwaterowaniem.
Bp Muskus poinformował, że gotowe są scenariusze wydarzeń centralnych, projekty ołtarzy zostały już zaakceptowane przez Papieską Radę ds. Świeckich, trwa produkcja szat liturgicznych. "Mogę powiedzieć tylko, że ołtarze będą miały bardzo prostą formę. Ważnym elementem wystroju będzie postać Jezusa Miłosiernego, ponieważ takie jest hasło spotkania, więc trudno sobie wyobrazić, by obrazu Jezusa Miłosiernego nie było w Campusie Misericordiae w Brzegach albo na Błoniach" – zdradził koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Na celebracje wydarzeń centralnych ŚDM potrzebnych będzie: 15 tys. szat liturgicznych i 12 tys. naczyń liturgicznych. Zakończyły się przesłuchania polskich kandydatów do chóru, trwają jeszcze przesłuchania osób z zagranicy. Próby 400-osobowego chóru rozpoczną się w marcu, natomiast stuosobowej orkiestry w maju.
Przygotowano wzór graficzny identyfikatorów dla pielgrzymów ŚDM. Będą one różne dla pielgrzymów, wolontariuszy, księży i biskupów. Wkrótce ma się rozpocząć ich produkcja w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
"Te pięć miesięcy do ŚDM nie napawa nas niepokojem, bo wszystkie prace postępują w swoim czasie i nie mamy większych opóźnień” – mówił bp Muskus. Także metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział dziennikarzom, że przygotowania do tego wydarzenia "idą dobrze".
We wtorek na portalu przygotowanym przez PAP i KAI ruszy akredytacja dziennikarzy, którzy będą relacjonowali Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 i wizytę papieża w Polsce.
"Liczymy, że dobre warunki pracy, jakie chcemy stworzyć dziennikarzom podczas ŚDM, przełożą się także na relacje płynące z Polski i z Krakowa, pokazujące Polskę jako miejsce piękne, atrakcyjne, pełne wartości duchowych, którymi Polacy żyją. Chcemy, żeby to wydarzenie poprawiło obraz Polski w świecie. Myślę, że takie same oczekiwania płyną ze strony rządowej” – mówił bp Muskus. (PAP)
wos/ pz/