24 kwietnia młodzi Żydzi z wielu krajów i Polacy uczczą pamięć ofiar Holokaustu. W Marszu Żywych przejdą z byłego niemieckiego obozu Auschwitz przed pomnik ofiar w byłym obozie Birkenau - podali organizatorzy z międzynarodowej organizacji March of the Living.
Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy kilka tysięcy osób. W trzykilometrową trasę tradycyjnie wyruszą wczesnym popołudniem spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Sygnałem do wymarszu będzie dźwięk szofaru. To barani róg używany przez Żydów podczas wydarzeń religijnych. Jego dźwięk oznacza wezwanie do nawrócenia się. Symbolizuje też zwycięstwo nad złem.
Główna ceremonia, podczas której oddany zostanie hołd ofiarom oraz ocalonym z Zagłady, odbędzie się przy pomniku, stojącym między ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym obozie Birkenau.
Marsz Żywych tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. W tym roku wypada 23 kwietnia. W uwagi, że jest to niedziela, główne uroczystości w Oświęcimiu i Brzezince odbędą się dzień później.
Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Przemarsz między byłymi obozami w święto Yom Ha-Szoa jest kulminacją projektu.
Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach szli m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań. Według szacunków organizatorów dotychczas uczestniczyło w nich ponad 230 tys. uczestników z 52 krajów.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 2017 r. przypada 75. rocznica rozpoczęcia masowej zagłady Żydów w niemieckim obozie Auschwitz, a także utworzenia w nim obozu kobiecego.(PAP)
szf/ mow/