Polskie Państwo Podziemne

11.04.2018

34. rocznica śmierci gen. Liniarskiego - patrona Podlaskiej Brygady OT

Władysław Liniarski. Źródło: IPN Władysław Liniarski. Źródło: IPN

W Białymstoku uczczono w środę 34. rocznicę śmierci gen. brygady Władysława Liniarskiego ps. Mścisław - komendanta białostockiego okręgu AK, potem Armii Krajowej Obywatelskiej, który jest patronem 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podobne uroczystości zaplanowano w Warszawie.

Delegacja dowództwa brygady wraz z prezesem okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK złożyła przed południem kwiaty przed tablicą upamiętniającą Władysława Sikorskiego, Stefana Grota-Roweckiego i właśnie Władysława Liniarskiego. Tablica od 1993 roku znajduje się na budynku w centrum Białegostoku, przy ulicy noszącej imię Liniarskiego.

Władysław Liniarski (1897-1984) służbę wojskową zaczął w roku 1919. We wrześniu 1939 roku walczył z Niemcami jako dowódca batalionu w stopniu kapitana. Ranny trafił do niewoli, z której zdołał zbiec. W 1940 wstąpił do ZWZ w Warszawie, od 1941 roku był szefem białostockiego okręgu Armii Krajowej; w styczniu 1945 r. został komendantem białostockiego okręgu Armii Krajowej Obywatelskiej.

Aresztowany został 31 lipca 1945 roku w Brwinowie k. Warszawy. Skazany przez stołeczny sąd wojskowy na karę śmierci za "organizowanie wojny domowej na Białostocczyźnie" został ułaskawiony, wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. Po wyjściu na wolność mieszkał w Warszawie, gdzie zmarł. W ub. roku prezydent Andrzej Duda awansował go pośmiertnie do stopnia generała brygady.

Zastępca dowódcy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mieczysław Gurgielewicz podkreślił, że tradycje, które niesie ze sobą ten patron, mają ogromne znaczenie. "Te wartości stanowią dla nas fundament. I na tych wartościach, które przyświecały naszemu patronowi, chcemy budować idee, którym służymy. Dla dobra RP jesteśmy powołani i służymy Polsce tak, jak to robił generał Władysław Liniarski" - powiedział.

Po uroczystości w Białymstoku ok. 40-osobowa delegacja, z żołnierzami 1. Podlaskiej Brygady OT w składzie, wyjechała na Cmentarz Powązkowski w Warszawie, gdzie jest grób Liniarskiego. Wieczorem w stołecznej katedrze polowej WP zaplanowano mszę św. w intencji generała; ma wziąć w niej udział jego najbliższa rodzina.

Pytany o znajomość, nie tylko wśród żołnierzy, postaci patrona Podlaskiej Brygady OT ppłk Gurgielewicz zwrócił uwagę, że w Białymstoku jest od lat ulica imienia Liniarskiego i tablica go upamiętniająca. "Myślę, że to, iż jest brygada obrony terytorialnej imieniem generała Władysława Liniarskiego tylko bardziej przybliża tę postać i idee, wartości, o które pan generał walczył" - dodał.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL