Polska po zamachu majowym 1926-1939

08.09.2017

80. rocznica powstania COP: wystawy, konferencja naukowa i występy artystów

Konferencja naukowa, wystawy, występy artystyczne m. in. Maryli Rodowicz i Krzesimira Dębskiego z orkiestrą i chórem, złożą się na rozpoczynające się w piątek w Stalowej Woli (Podkarpackie) trzydniowe, ogólnopolskie obchody 80. rocznicy powstania COP.

Centralny Okręg Przemysłowy był największym przedsięwzięciem gospodarczym II RP. Obejmował 44 powiaty czterech ówczesnych województw: lwowskiego, krakowskiego, kieleckiego i lubelskiego. Jego celem była rozbudowa przemysłu ciężkiego, m.in. zbrojeniowego oraz zmniejszenie bezrobocia. W latach 1937-39 na ten cel przeznaczano ok. 60 proc. wydatków inwestycyjnych kraju; wydano 1 mld 925 mln zł.

W ramach COP powstały istniejące do dziś zakłady przemysłowe, m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Stalowej Woli, Jaśle, Nowej Dębie, Nowej Sarzynie, Ostrowcu, Radomiu, Pionkach, Dębicy. Planowany do 1951 r. rozwój COP przerwał wybuch II wojny światowej.

Stalowa Wola jest miastem, które w ramach COP zostało zbudowane od podstaw. "Jest to miasto symbol COP; zrodziło się w genialnej idei wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jest także przykładem tego, co mogą osiągnąć Polacy, co może osiągnąć Polska przy wielkim zdeterminowaniu, przy nastawieniu patriotycznym" – powiedział PAP prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Przypomniał, że Stalowa Wola powstała na terenie Puszczy Sandomierskiej. "Od ścięcia pierwszej sosny do poświęcenia i oddania Zakładów Południowych, całej infrastruktury drogowej, kolejowej, a przede wszystkim nowoczesnego osiedla mieszkaniowego minęło 26 miesięcy i 26 dni, czyli 625 dni" – podkreślił Nadbereżny.

"Chcemy nawiązywać do tej tradycji. Mówić, że stalowa wola narodu polskiego nadal powinna być obecna w strategii państwa" – dodał.

Już od piątku do końca października będzie można oglądać dwie wystawy. Jedna opowiada o miastach, które powstały i rozwinęły się w ramach COP, a druga - o nieistniejącej już wsi Pławo, na której terenie wybudowano Stalową Wolę.

Obie ekspozycje towarzyszyć będą także odbywającej się w piątek konferencji naukowej "Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki" z udziałem m.in. wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Andrzej Duda, a Polska Agencja Prasowa objęła ją patronatem medialnym.

W ciągu trzech dni zaplanowano kilkanaście koncertów. Wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Krzesimir Dębski z orkiestrą i chórem, Kamil Bednarek, zespoły "Goya", "Raz, Dwa, Trzy", "Modern Talking". Koncertować będą także grupy muzyczne i zespoły ludowe ze Stalowej Woli i regionu.

Uczestnicy obchodów 80. rocznicy powstania COP będą mogli także obejrzeć "Miasteczko Industrialne", gdzie będą prezentowane potencjały gospodarcze i społeczne miast i firm z terenu COP. "To jest teren Polski, o którym można powiedzieć z dumą, że wykorzystuje wielki potencjał i talenty Polaków" – zauważył prezydent Nadbereżny.

W lutym 1937 r. Sejm RP podjął decyzję o budowie COP. Natomiast na wiosnę ruszyła budowa m.in. zakładów silników lotniczych w Rzeszowie oraz Huty Stalowa Wola. Wtedy powstała większość dużych firm dzisiejszego Podkarpacia, m.in. w branży lotniczej i zbrojeniowej. W ramach COP do 1939 r. zbudowano 51 zakładów przemysłowych, które stworzyły blisko 110 tys. miejsc pracy.(PAP)

autor: Alfred Kyc

edytor: Marek Michałowski

kyc/ maro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL