Stalinizm

21.11.2017

Album ze zdjęciami z odbudowy powojennego Gdańska trafił do muzeum

Gdańsk, 1948. Prace nad rekonstrukcją dachu Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zniszczonej w 1945 roku. Fot. PAP/CAF Gdańsk, 1948. Prace nad rekonstrukcją dachu Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zniszczonej w 1945 roku. Fot. PAP/CAF

O należący do gdańskiego oddziału Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków (PPKZ) album, zawierający 147 cennych zdjęć dokumentujących m.in. odbudowę Gdańska po II wojnie światowej, wzbogaciło się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG).

Zdjęcia w 59-stronicowym albumie pochodzą z lat 1945-66. Cenny obiekt przekazał w darze MHMG Roland Józefowicz.

"Album powstał w gdańskim PPKZ w związku z obchodami tysiąclecia Polski i najpewniej był przewidziany jako dar dla dygnitarza partyjnego" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, darczyńca.

Rzecznik prasowy MHMG Andrzej Gierszewski poinformował PAP, że właściciel albumu nie był pracownikiem gdańskiego PPKZ, a pamiątkę nabył na aukcji.

"Unikatowość tych zdjęć polega m.in. na tym, że większość z nich, poza niektórymi udostępnionymi w internecie, nie była do tej pory publikowana i znana publicznie. Zdjęcia pokazują przede wszystkim proces odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych, w którym uczestniczyli konserwatorzy zabytków. Są też m.in. fotografie ilustrujące ich pracę nad renowacją obrazów z Olsztyna oraz domów podcieniowych na Żuławach" - wyjaśnił Gierszewski.

Na zdjęciach w albumie widać np. odbudowę Ratusza Głównego Miasta, Wielkiego Młyna, kościoła św. Katarzyny, Twierdzy Wisłoujście oraz wielu innych zabytków Gdańska.

W albumie nie brakuje też fotografii pokazujących życie codzienne pracowników PPKZ. "Mamy np. zdjęcia z zabawy sylwestrowej oraz domków wczasowych, gdzie spędzali urlopy" - dodał rzecznik prasowy MHMG.

Zgodnie z intencją darczyńcy muzealnicy zdigitalizują zdjęcia z albumu i umieszczą je wraz z 2,5 tys. kopii cyfrowymi własnych zbiorów na portalu Dziedzictwo Pomorza, który będzie połączony z nową stroną internetową muzeum. Obie witryny zostaną zaprezentowane po 5 stycznia 2018 r. Część zdjęć z albumu może też trafić na wystawę stałą w muzeum.

MHMG zachęca jednocześnie wszystkich, którzy posiadają archiwalne zdjęcia Gdańska o przekazanie ich instytucji w celu digitalizacji.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

edytor: Paweł Tomczyk

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL