Europa i świat po 1989 roku

29.05.2018

Ambasador Rosji: zakaz wjazdu dla dyrektora PISM jest działaniem odwetowym

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Fot. PAP/T. Waszczuk Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Fot. PAP/T. Waszczuk

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew powiedział we wtorek rosyjskiej agencji TASS, że zakaz wjazdu do Rosji dla dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Sławomira Dębskiego jest działaniem odwetowym władz rosyjskich.

Andriejew poinformował, że szef PISM został umieszczony "w wykazie osób, którym zabroniono wjazdu do Rosji na trzy lata, do 2021 roku". Dodał następnie, że pod koniec zeszłego roku nie zostali wpuszczeni do strefy Schengen dwaj politolodzy z Rosji: Oleg Bondarenko i Aleksiej Martynow. Dyplomata oznajmił, że osobom tym zakazano wjazdu do krajów strefy Schengen na podstawie decyzji władz Polski.

"Strona rosyjska podjęła w odpowiedzi decyzje, a jedną z nich stał się zakaz wjazdu na analogiczny okres dla pana Dębskiego" – powiedział ambasador Rosji.

Andriejew wypowiadał się po spotkaniu w MSZ w Warszawie, gdzie wręczono mu notę z żądaniem wyjaśnienia incydentu z dyrektorem PISM.

Dębski nie został wpuszczony do Rosji w poniedziałek; po siedmiu godzinach został deportowany do Unii Europejskiej. Dyrektor PISM poinformował PAP, że wjazdu na teren Rosji odmówiono mu bez podania powodu. Jak przekazał, podróżował do tego kraju na oficjalne zaproszenie organizatorów dorocznej konferencji o rosyjskiej polityce zagranicznej "Primakov Readings". Organizatorem jest Instytut Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych (IMEMO) Rosyjskiej Akademii Nauk.

Dyrektor PISM miał pięcioletnią wizę upoważniającą do przyjazdów do Rosji w celach naukowych i eksperckich, wystawioną na wniosek moskiewskiej uczelni MGIMO (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych). Wiza ta została w poniedziałek unieważniona.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

awl/ mobr/ ap/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL