Holokaust

31.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Ambasador USA: Obama wkrótce odniesie się do listu Komorowskiego

Ambasador USA Lee A. Feinstein powiedział w czwartek dziennikarzom, że prezydent Barack Obama otrzymał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego i wkrótce się do niego odniesie. List dotyczył wypowiedzi prezydenta USA, w której użył określenia "polski obóz śmierci".

„Mam nadzieję, że możemy coś zrobić w związku z tym incydentem. Możemy wykorzystać tę sytuację, aby wykorzenić takie wyrażenia ze słownika” - podkreślił Feinstein, który bierze udział we Wrocław Global Forum.

Obama użył słów o "polskim obozie śmierci" podczas wtorkowych uroczystości pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego. Mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów, Obama powiedział, że kurier podziemia AK "został przeszmuglowany do Getta Warszawskiego i polskiego obozu śmierci". Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć, jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

L. Feinstein: „Prezydent Obama i prezydent Komorowski wypracowali bardzo bliskie relacje. Polska i USA są bardzo bliskimi sojusznikami i jak przystało na takie relacje między naszymi prezydentami i krajami, prezydent Obama wkrótce odniesie się do tego listu”.

„Prezydent Obama i prezydent Komorowski wypracowali bardzo bliskie relacje. Polska i USA są bardzo bliskimi sojusznikami i jak przystało na takie relacje między naszymi prezydentami i krajami, prezydent Obama wkrótce odniesie się do tego listu” - powiedział Feinstein.

Na pytanie o skierowany do niego list senatora PO Bogdana Klicha w sprawie wprowadzenia w amerykańskich szkołach specjalnego programu o Holokauście, ambasador powiedział, że Klich jest jego przyjacielem i nie tylko wysłał list, ale i dzwonił, aby porozmawiać na ten temat.

Jak dodał, on sam w Polsce mieszka wraz z rodziną od 3 lat i wszyscy oni zostali bardzo ciepło przyjęci w Polsce, gdzie sięgają jego korzenie. „Jestem oddany idei wspólnej pracy na rzecz podnoszenia świadomości w Ameryce i na całym świecie, świadomości na temat poświęcenia i odwagi Polaków, którzy ryzykowali swoje życie dla dobra innych współobywateli” - zaznaczył ambasador.

(PAP)

umw/ pdo/ par/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL