Powstanie Warszawskie

10.09.2018

Ambasador USA w Polsce odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego

Georgette Mosbacher w Muzeum Powstania Warszawskiego. Źrodło: MPW Georgette Mosbacher w Muzeum Powstania Warszawskiego. Źrodło: MPW

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego - podało w poniedziałek MPW w mediach społecznościowych. „Poznałam indywidualne historie bohaterów, ich heroizm, miłość do Warszawy i Polski - byłam bardzo poruszona” - napisała  Mosbacher.

"Z dumą możemy powiedzieć, że pierwszą instytucją kultury i jednym z pierwszych miejsc w Warszawie, które po złożeniu listów uwierzytelniających odwiedziła nowa ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, było nasze Muzeum" - czytamy na Twitterze MPW. 

Do wizyty odniosła się także Mosbacher, która na swoim koncie na Twitterze przypomniała, że "historia Powstania Warszawskiego to historia Powstańców, którzy ryzykując życiem walczyli o swoje miasto". "Poznałam indywidualne historie tych bohaterów, ich heroizm, miłość do Warszawy i Polski - byłam bardzo poruszona. Muzeum @1944pl to absolutny +must-see+" - napisała. 

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która objęła stanowisko ambasadora w Warszawie. Jak wskazują komentatorzy, Mosbacher nie jest zawodową dyplomatką; jej atutem będzie natomiast pozycja we wpływowych kręgach związanych z Partią Republikańską, a także wieloletnia osobista znajomość z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Na stanowisku szefa amerykańskiej placówki Mosbacher zastąpiła Paula W. Jonesa, który kierował ambasadą od września 2015 r. Wcześniej był m.in. zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiadał za wszelkie aspekty polityki amerykańskiej i działań USA w Europie. Był też zastępcą szefa misji w amerykańskim przedstawicielstwie przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu oraz w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Macedonii.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL