Europa i świat po 1989 roku

18.10.2016

Austria: dom rodzinny Hitlera nie zostanie zburzony, ale przebudowany

Braunau am Inn - dom, w którym urodził się Hitler. Fot. PAP/EPA Braunau am Inn - dom, w którym urodził się Hitler. Fot. PAP/EPA

Dom rodzinny Adolfa Hitlera jednak nie będzie zburzony; zostanie natomiast rozpisany konkurs architektoniczny na jego całkowitą przebudowę - sprecyzował we wtorek szef MSW Austrii Wolfgang Sobotka. Zapowiedź wyburzenia wywołała sprzeciw wielu ekspertów.

O planowanym zburzeniu domu Sobotka powiedział w poniedziałek internetowemu wydaniu gazety "Presse". We wtorek oznajmił dziennikarzom w Wiedniu, że chodzi raczej o to, by budynek "nie był z zewnątrz rozpoznawalny".

Dodał, że w przyszłości przeprojektowany budynek ma mieć przeznaczenie urzędowe lub mieścić się będzie w nim jakaś instytucja socjalna.

Według powołanej latem komisji ekspertów wyburzenie XVII-wiecznego budynku nie jest konieczne, ponieważ ich zdaniem wykorzystanie go zgodnie z wartościami "przeciwnymi do zbrodni popełnionych przez Hitlera" wystarczyłoby do "zerwania z symboliką związaną z tym miejscem".

Hitler urodził się w Braunau w Górnej Austrii 20 kwietnia 1889 roku. W 1972 roku rodzinny dom dyktatora wynajęło państwo austriackie, utrzymując w nim między innymi warsztat dla niepełnosprawnych. Od kilku lat budynek stoi pusty.

Sobotka podkreślał w poniedziałek, że trzeba zapobiec temu, by dom rodzinny Hitlera stał się swego rodzaju "miejscem pielgrzymek i pamięci" dla neonazistów. (PAP)

ksaj/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL