Ponad 200 naukowców, głównie z USA i Polski, weźmie udział w trzydniowym Światowym Kongresie Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce, który rozpocznie się w sobotę w stolicy. Obrady otworzy sesja o Janie Karskim, patronie roku 2014.
W ramach kongresu na Uniwersytecie Warszawskim (Kampus Główny UW) odbędzie się prawie 50 paneli dyskusyjnych z różnych dziedzin nauki, z udziałem ponad 200 badaczy, przede wszystkim z USA, Kanady, Polski, ale także m.in. z Rosji i Litwy. Gościem specjalnym poniedziałkowej gali zamknięcia kongresu będzie prof. Leszek Balcerowicz.
„Większość obrad będzie poświęcona historii, dziejom polskiej emigracji w Ameryce, jej aktywności w życiu kulturalnym i politycznym w USA, a także literaturze. Będą też sesje poświęcone ekonomii, a także takim naukom jak biotechnologia i medycyna” – powiedział PAP Prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, które współorganizuje kongres.
„Z punktu widzenia badaczy z Ameryki to szansa, aby odwiedzić Polskę, kraj, którego często w ogóle nie znają (…), okazja do zapoznania się z dorobkiem działaczy polonijnych z USA, ale też do nawiązania kontaktów między nimi a polskimi ośrodkami naukowymi i muzealnymi” – mówił dyrektor MHP Robert Kostro. „To także dobra okazja do promocji Polski” – dodał.
Dyrektor MHP Robert Kostro podkreślił, że spotkania historyków z wielu państw, reprezentujących różne ośrodki akademickie, służą wymianie poglądów, a także prezentacji aktualnego stanu badań nad różnymi okresami dziejów. „Z punktu widzenia badaczy z Ameryki to szansa, aby odwiedzić Polskę, kraj, którego często w ogóle nie znają (…), okazja do zapoznania się z dorobkiem działaczy polonijnych z USA, ale też do nawiązania kontaktów między nimi a polskimi ośrodkami naukowymi i muzealnymi” – tłumaczył Kostro. „To także dobra okazja do promocji Polski” – dodał.
Kongres otworzy sesja poświęcona jednemu z patronów roku 2014 - Janowi Karskiemu, legendarnemu kurierowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, którego 100. rocznica urodzin przypadła w tym roku. W czasie obrad przybliżony zostanie m.in. prowadzony od 2010 r. przez MHP program edukacyjny „Jan Karski. Niedokończona misja”. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony Karskiemu. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.
„Jan Karski jest ważny zarówno dla Polaków, jak i Amerykanów. Jest przykładem Polaka, który zrobił karierę akademicką na jednej z najlepszych uczelni amerykańskich (Uniwersytet Georgetown – PAP). Jest nie tylko wzorem, jeśli chodzi o postawę obywatelską, ale także z powodów zawodowych i naukowych”.
Oprócz Karskiego – zwrócił uwagę Kostro – za oceanem znani są inni wybitni Polacy, m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, a także Lech Wałęsa i Jan Paweł II. „Postacią, która z punktu widzenia Polonii amerykańskiej jest bardzo ważna, jest Ignacy Jan Paderewski” – podkreślił dyrektor MHP.
Polski Instytut Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA) powstał w 1942 r. w Nowym Jorku. To polonijna instytucja naukowa i dydaktyczna, założona przez wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i kultury, w tym m.in. antropologa Bronisława Malinowskiego, historyka Oskara Haleckiego, premiera rządu Królestwa Polskiego Jana Kucharzewskiego oraz poetę Jana Lechonia. PIASA funkcjonuje jako organizacja o charakterze non-profit; odbywa coroczne zjazdy oraz – raz na pięć lat – kongresy. Działania instytucji koncentrują się na informowaniu amerykańskiego społeczeństwa o Polsce i jej dziedzictwie kulturowym oraz umacnianiu relacji polsko-amerykańskich.
W ocenie Kopczyńskiego, instytut stanowi „polski przyczółek naukowy w Stanach Zjednoczonych, umożliwiający nie tylko kontynuację, ale i rozszerzenie więzi naukowych pomiędzy Polską a USA”.
Światowy Kongres Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce, który w tym roku odbędzie się po raz piąty, objęty został honorowym patronatem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Organizatorzy: PIASA, Uniwersytet Warszawski
Współorganizatorzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Polish American Historical Association
Sponsorzy: Biblioteka Narodowa, Google, Muzeum Powstania Warszawskiego, Linie Lotnicze LOT, culture.pl, Muzeum Historii Żydów Polskich
Program kongresu jest dostępny pod adresem internetowym: www.piasa.org.
***
Zapraszamy na specjalny pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego “Kosciuszko: A Man Ahead of His Time” wg scenariusza i w reżyserii Alexa Storożyńskiego. Pokaz odbędzie się w piątek, 20 czerwca o godz. 17:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
Film jest oparty na książce “The Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution,” w polskiej wersji pod tytułem “Kościuszko. Książę chłopów”.(PAP)
wmk/ dym/ jra/