Modlitwy za ojczyznę w świątyniach różnych wyzwań, złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - tak w czwartek w Białymstoku obchodzono 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po południu zaplanowano wielokulturowy festyn "Wspólna Niepodległa".
Główne wojewódzkie uroczystości odbyły się tradycyjnie przy pomniku Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Poprzedziła je uroczysta msza św. odprawiona w pobliskiej bazylice archikatedralnej.
W obchodach przy pomniku Piłsudskiego wzięli udział m.in. władze miasta, województwa, parlamentarzyści, kombatanci i harcerze.
"Cieszę się, że możemy świętować w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości to święto Konstytucji 3 Maja" - mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zwrócił uwagę, że Święto 3 Maja jest ważne, bo oscyluje wokół dwóch wartości: niepodległości i wartości. "Święto 3 Maja zostało ustanowione i zawsze je czcimy, kiedy te dwie wartości mamy. W przestrzeni publicznej, gdy Polska jest niepodległa, w przestrzeni mniej publicznej, czasami prywatnie, kiedy Polska nie mogła się cieszyć tymi atrybutami" - mówił wojewoda.
Paszkowski zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 Maja jest wciąż żywym dokumentem. "Jest ważna, bo łączy w sobie to, co nowoczesne z tym, co stanowiło polską tradycję, łączy w sobie to, co uniwersalne, z tym, co stanowi o polskiej tożsamości" - mówił.
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński w swoim przemówieniu mówił, że Konstytucja 3 Maja to "świadectwo patriotyzmu i walki o ratowanie +gasnącej+ ojczyzny". Dodał, że konstytucja ta "rozpaliła w Polakach iskrę nadziei".
Marszałek podkreślił, że tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się w "wyjątkowym" roku. "Ten rok jest wyjątkowo symboliczny. świętujemy w nim bowiem trzy istotne jubileusze: 100-lecie odzyskania niepodległości, także 100. rocznicę nadania praw wyborczych kobietom oraz 20-lecie utworzenia samorządów, województw i powiatów" - dodał.
Odczytano też list od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, w którym podkreśla on, że Święto 3 Maja jest świętem prawa. "To właśnie ono wyznacza ramy naszych codziennych poczynań, spajając tę wielką wspólnotę ludzi dobrej woli. To dzięki niemu, nasze wysiłki mogą służyć w budowie gmachu, który nazywa się Rzecząpospolitą" - napisał Truskolaski.
W czwartek rano w intencji ojczyzny modlili się prawosławni w katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja w Białymstoku. Tradycja włączenia tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów najważniejszych świąt państwowych, zapoczątkowana została w latach 90. ubiegłego wieku, ma m.in. podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa. Podlaskie jest bowiem regionem, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu i liczne mniejszości narodowe.
Rano też przedstawiciele władz miasta i województwa złożyli kwiaty przy tzw. zielonym pomniku Konstytucji 3 Maja, który znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Zielony pomnik powstał na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip. Przed laty swoje przyrzeczenie harcerskie złożył tu, pochodzący z Białegostoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Po wojnie miejsce było zapomniane, ale kilka lat temu stanął tam trójkątny kamień pamiątkowy i uzupełniono krąg drzew, wybudowano alejki, miejsce oświetlono.
Natomiast po południu na dziedzińcu Pałacu Branickich w mieście rozpocznie się wielokulturowy festyn pod hasłem "Wspólna Niepodległa". Będzie to okazja do pokazania i podkreślenia wielokulturowego charakteru regionu, gdzie zamieszkują mniejszości narodowe, etniczne i wyznaniowe, integrowania się oraz wspólnego świętowania.
Festyn, który organizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku i zarząd województwa podlaskiego, to też okazja do podkreślenia obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Program na tę imprezę został stworzony wspólnie z przedstawicielami mniejszości i podczas festynu będzie można poznać kulturę białoruską, tatarską, ukraińską, żydowską, litewską, czeczeńską i romską. Odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców, ale też tradycyjnych dań poszczególnych kultur. Na zakończenie planowane jest wykonanie wspólnie przez wszystkie zespoły poloneza. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ son/