Program w Internecie, skierowany do najmłodszych, przygotowuje bielski Teatr Lalek Banialuka. Jego przedstawicielka Katarzyna Dendys-Kosecka podała, że pracownicy sceny pokażą, jak w domowym zaciszu dzieci mogą stworzyć różne przedmioty, a nawet własny teatr.
„Świat zmaga się z epidemią, która wstrząsnęła ludzkością separując nas od siebie, od obcowania zarówno z kulturą, jak i z innymi sferami życia codziennego. W tych nadzwyczajnych czasach, kiedy widzowie w trosce o swoje i innych zdrowie pozostają w domach i nie mogą przekroczyć progu naszego Teatru, (...) postanowiliśmy odwiedzić ich domach i zarówno tych starszych, jak i najmłodszych wesprzeć edukacyjnie” – powiedziała Dendys-Kosecka.
Obecnie przygotowywany program, pod nazwą „Banialuka. Klub małego rzemieślnika”, adresowany będzie do dzieci w wieku od 4 do 6 lat.
„Pracownicy Teatru: plastyczki, krawcowe, rzeźbiarze, stolarze, odkryją tajemnice przeistaczania różnych prozaicznych i często na pozór zbędnych przedmiotów domowych w prawdziwą magię teatralnych lalek, rekwizytów. Zaprojektują kostium teatralny, meble i scenografię. Do udziału w programie zaprosiliśmy Małgorzatę Jankowską, Krystynę Nikiel, Joannę Bogacz-Lisicką, Grzegorza Sowę oraz Roberta Marciniaka. To dzięki nim w domowym zaciszu najmłodsi widzowie Teatru zbudują prawdziwie magiczne przedmioty, a może nawet swój własny teatr” – powiedziała Dendys-Kosecka.
Jak dodała, program „Banialuka. Klub małego rzemieślnika” jest obecnie przygotowywany. Pierwsze odcinki pojawią się jeszcze przed świętami Wielkanocnymi w godzinach przedpołudniowych. Teatr poda szczegóły, gdy będą już znane.
Katarzyna Dendys-Kosecka przypomniała, że od środy scena na swoim profilu na Facebooku – chcąc pomóc maturzystom w przygotowaniach do egzaminu - emituje kolejne odcinki programu „Banialuka. Lektury do matury”. „Codziennie o godz. 19. prezentowane są kolejne opowiadania Brunona Schulza w znakomitych interpretacjach naszych artystów. Archiwalne odcinki można oglądać na kanale YouTube i stronnie internetowej w zakładce Aktualności” – poinformowała.
Aktorzy Banialuki czytają dla maturzystów opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą”. Wstępu do cyklu dokonał dr hab. Marek Bernacki, literaturoznawca, dziekan wydziału humanistyczno-społecznego bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/