Ks. Jerzy Popiełuszko nie uląkł się prześladowców. Zakazy, a nawet groźby pozbawienia życia, nie zatrzymały go w kościelnej kruchcie - mówił w sobotę biskup polowy WP Józef Guzdek podczas uroczystości w 29. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego.
Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Jak mówił bp Guzdek, Polska "otrzymała od Boga niezwykły dar, o jakim wielu śniło – dobrego i niezłomnego pasterza, jakim był ks. Popiełuszko".
Przypominał, że ks. Popiełuszko, pozostał wierny ewangelicznej zasadzie: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. "Kazania moje nie są skierowane przeciw komuś. Skierowane są przeciw kłamstwu, niesprawiedliwości, poniewieraniu godności człowieka. Walczę z systemem zła, a nie z człowiekiem. To, co robię, to nie polityka. Moją bronią jest prawda i miłość” - cytował bp Guzdek słowa ks. Popiełuszki.
Według hierarchy przesłanie ks. Popiełuszki wciąż jest aktualne dla kapłanów. "Czy w sytuacji zagrożenia bylibyśmy zdolni stanąć w obronie niewinnych i prześladowanych? Czy jest w nas gotowość, aby przyjąć cierpienie, a nawet oddać życie za powierzony sobie lud? Czy nie ma w nas postawy najemnika, który kłania się okolicznościom a prawdzie każe stać za drzwiami? Czy nie usprawiedliwiamy zła?" - pytał bp Guzdek.
Bp Guzdek podkreślił, że "poczucie odpowiedzialności za głoszenie prawdy i konieczność stawania po stronie pokrzywdzonych, kazały (ks. Popiełuszce - PAP) na wzór żołnierza podejmować walkę pełną poświęcenia i posuniętą do granic heroizmu".
"Zapewne wielokrotnie klęcząc przed Najświętszym Sakramentem jak żołnierz ślubował: +Bronić prawdy nie przestanę. W obronie pokrzywdzonych zawsze będę stawał (...). Kilka razy wyznał: +Jestem przekonany wewnętrznie, że nie będę długo żył+; Jestem gotowy na wszystko+. Ks. Jerzy nie uciekał przed trudnościami. Często, narażając swoje życie, jak dobry pasterz udawał się do różnych miejsc w Polsce, aby głosić słowo Boże i podtrzymywać złamanych na duchu rodaków" - mówił biskup polowy.
Jak mówił bp Guzdek, choć od śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki minęło 29 lat, to nadal gromadzi on wokół siebie wiele osób. "Liczni pielgrzymi nawiedzają jego grób. Powstało już wiele kościołów pod jego wezwaniem" - podkreślił biskup polowy.
Biskup polowy WP Józef Guzdek nadał parafii św. Stanisława Kostki - Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie - medal błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W uzasadnieniu powiedział m.in.: "Nie do przecenienia jest rola i znaczenie tego miejsca w budzeniu świadomości i odpowiedzialności za sprawy ojczyzny i narodu".
W czerwcu 2012 r. Stolica Apostolska specjalnym dekretem wyraziła zgodę na włączenie wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kalendarza Ordynariatu Polowego. Dekretem Metropolity Warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Popiełuszki można uzyskać w żoliborskim Sanktuarium odpust zupełny.
W sobotniej uroczystości uczestniczyły delegacje "Solidarności" ze sztandarami, przedstawiciele władz i parlamentarzyści, harcerze oraz licznie zgromadzeni wierni.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Po ogłoszeniu stanu wojennego publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po niezwykle brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.
W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.
Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata.
W 1997 roku Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki. Beatyfikacja miała miejsce 6 czerwca 2010 r. w Warszawie.(PAP)
skz/ abr/