By nie przesadzać w sporach i nie tracić z oczu troski o narodową jedność zaapelował biskup płocki Piotr Libera podczas piątkowej uroczystej mszy odprawionej w intencji ojczyzny w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
W homilii wygłoszonej w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny bp Libera przywołał postać Henryka Sienkiewicza, którego 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku, podkreślając, iż modli się szczególnie za spokój duszy pisarza, który w czasach zaborów przypominał światu, że Polska „ma święte prawo zaistnieć znów na mapie”.
Nawiązując m.in. do epilogu sienkiewiczowskiego „Pana Wołodyjowskiego” - „uciszyły się jako tako niezgody stronnictw, wystąpiła nareszcie Rzeczpospolita” - bp Libera odniósł się do aktualnej sytuacji w kraju i zaapelował: „Uważajmy zatem i nie przesadźmy w naszych sporach”.
„Bo również dzisiaj za dużo jest niesprawiedliwych słów i osądów, za dużo +totalnych opozycji+, za dużo podsycania antykatolickich fobii z jednej strony oraz resentymentu +biorących wszystko+ z drugiej. Uważajmy i nie traćmy z oczu troski o narodową jedność” - dodał biskup płocki. I jednocześnie podkreślił: „Szukajmy także tego, co nas łączy, a nie tylko tego, co dzieli”.
Bp Libera prosił także, aby pamiętać o najbardziej potrzebujących, by nie zabrakło „tej wspaniałej, sienkiewiczowskiej troski o najprostszych, o zepchniętych na margines, o skrzywdzonych”.
Przywołując wpis Sienkiewicza, jaki pisarz złożył w 1904 r. w księdze pamiątkowej powstałego rok wcześniej, a istniejącego do chwili obecnej, Muzeum Diecezjalnego w Płocku: „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”, bp Libera zaapelował o zachowanie tych słów jako testamentu dla współczesnych Polaków.
W grudniu 2015 r. Sejm ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, przypominając w uchwale słowa Stanisława Cata-Mackiewicza o autorze „Trylogii” i „Quo Vadis” - „My z niego wszyscy”. Podkreślono wtedy m.in., że Sienkiewicz to „pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości”, a „jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli”.
W tym roku, 15 maja obchodzona była 170. rocznica urodzin Sienkiewicza, natomiast 15 listopada przypada 100. rocznica śmierci pisarza. (PAP)
mb/ jbr/