Kościół katolicki w PRL

13.09.2018 aktualizacja 14.09.2018

Bp R. Markowski: ks. J. Popiełuszko potrafił udowodnić, na czym polega istota kapłaństwa

Ksiądz Jerzy Popiełuszko podczas mszy świętej za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki Warszawa 29.05.1983. Fot. PAP/PAI/G. Rogiński Ksiądz Jerzy Popiełuszko podczas mszy świętej za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki Warszawa 29.05.1983. Fot. PAP/PAI/G. Rogiński

Bł. ks. Jerzy potrafił udowodnić, na czym polega istota kapłaństwa, że jest nią oddanie się misji Chrystusa i Jego Ewangelii w sposób bezgraniczny, łącznie z oddaniem życia - podkreślił w czwartek na konferencji prasowej biskup Rafał Markowski.

Konferencja była poświęcona projektom badawczym i edukacyjnym związanym z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem "Popiełuszko - pamiętam". Akcja rozpoczęła się w czwartek 13 września, w przeddzień rocznicy urodzin ks. Jerzego.

"To dzisiejsze spotkanie wpisuje się w ten cały wysiłek Kościoła warszawskiego, żeby postać ks. Jerzego była nieustannie żywa" - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Dodał, że powodów jest kilka. Po pierwsze - jest to postać niezwykle ważna dla kapłanów, dlatego, że ks. Jerzy przez dwanaście lat kapłaństwa potrafił udowodnić, na czym polega istota kapłaństwa. "Każdy z nas, kiedy leży na posadce katedry i wspólnie z Kościołem modli się i przyjmuje sakrament kapłaństwa, musi pamiętać, że istotą kapłaństwa jest oddanie się misji Chrystusa i Jego Ewangelii w sposób bezgraniczny, łącznie z oddaniem życia. I to jest ta nauka niezwykle ważna dla każdego kapłana, szczególnie dla wszystkich kapłanów archidiecezji warszawskiej" - powiedział biskup Markowski.

Po drugie - jak zaznaczył hierarcha - "kapłaństwo ks. Jerzego znakomicie wpisuje się w naukę papieża Franciszka, który nieustannie mówi o obliczu Kościoła miłosiernym. Bł. ks. Jerzy swoje kapłaństwo oddał ludziom najsłabszym, ludziom pozbawionym praw, ludziom, którzy nieustannie byli spychani na margines społeczeństwa". Dodał, że to przykład "kapłaństwa przepełnionego miłosierdziem, kapłaństwa, które rzeczywiście było kapłaństwem służebnym".

W ocenie biskupa Markowskiego postać ks. Jerzego jest przypomnieniem, mimo wszelkich dyskusji, jakie toczą się na temat Kościoła, że "nigdy nie brakowało księży, których głównym powołaniem była tylko i wyłącznie służba Ewangelii". "Stąd też tak wielkie znaczenie postaci bł. ks. Jerzego i nasze wysiłki, by ta pamięć była nieustannie ożywiana poprzez muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, by jak najlepiej prezentować tę postać" - dodał biskup.

Senator prof. Jan Żaryn podkreślił z kolei, że aktualność posługi, życia i śmierci męczeńskiej bł. ks. Jerzego Popiełuszki wpisano w polskie kapłaństwo. "Polskie kapłaństwo począwszy od św. Wojciecha i św. Stanisława męczennika po ks. Jerzego, a szczególnie przez burzliwe dzieje XX wieku wpisane w pojęcie męczeństwa, w pojęcie służby". "My, jako historycy badający dzieje Polski wiemy, że to kapłaństwo jest też częścią wielkiej historii Polski i to kapłaństwo jest również wpisane w polski wymiar patriotyzmu, czyli miłości ojczyzny" - dodał. Podkreślił, że ks. Jerzy ze swoją biografią, ze swoim męczeństwem "jest wzorem nie tylko dla polskiego kapłaństwa, ale dla każdego Polaka".

Zdaniem prof. Żaryna podtrzymywanie pamięci o ks. Jerzym "należy do naszych obowiązków, bo poza Polakami nikt nie będzie wypełniał tego zadania, a jeśli będzie wypełniane przez inne narody, to patrzące na nas inne narody będą obserwować, czy jesteśmy zdolni do tego, żeby podtrzymać ten święty obraz ks. Jerzego i zachęcić innych także do kultywowania o nim pamięci".

W ocenie prof. Żaryna ks. Jerzy Popiełuszko staje się "nie tylko naszą własnością, ale staje się tym dobrem, które może być pociągające dla całej ludzkości i kanonizacja ks. Jerzego będzie dowodem rozumienia przez Kościół Powszechny tej właśnie roli świętości - nauczyciela, wzorca nie tylko dla Polski i Polaków, ale dla całego Kościoła".

Koordynator projektu "Popiełuszko - pamiętam" Kinga Komorowska powiedziała, że w związku z oczekiwaną kanonizacją ks. Jerzego i rosnącym zainteresowaniem jego osobą muzeum i Ośrodek Dokumentacji Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, działające przy warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki, rozpoczynają akcję ogólnopolskiej zbiórki listów pisanych przez ks. Jerzego, pamiątek po nim i zdjęć z nim. "Pozyskiwane będą zarówno oryginalne dokumenty, jak również ich kopie, dzięki czemu domowe archiwa zachowają bezcenne skarby. Pozyskane pamiątki wejdą w skład zasobów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, będą mogły stać się częścią ekspozycji muzealnej. Zostaną również udostępnione badaczom i popularyzatorom osoby ks. Jerzego" - podkreśliła Komorowska.

"W domowych archiwach mogą znajdować się nieznane dotąd list, zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki. Poznanie tych dokumentów pozwoli uzupełnić naszą wiedzę na temat życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki" - dodała Komorowska.

Specjalista ds. projektów rozwoju muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki Paweł Kęska poinformował podczas konferencji, że w październiku w muzeum ruszy cykl spotkań pod nazwą "Fakultety z wolności". Dodał, że to cykl spotkań edukacyjnych przeznaczonych dla osób w wieku 17-30 lat, które wkraczają w życie społeczne i zawodowe.

Proboszcz parafii św. Stanisław Kostki, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński podkreślił, że "wolność, o którą walczył ks. Jerzy jest tą samą wolnością, jaka jest dziś potrzebna ludziom młodym". Zaprosił młodych na spotkania "z najlepszym nauczycielem, jakim był ks. Jerzy".(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL