II wojna światowa

31.08.2019

Brytyjski premier oddał hołd Polakom z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Fot. PAP/EPA Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Fot. PAP/EPA

Brytyjski premier Boris Johnson w sobotę z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej oddał hołd Polakom za to, że „nigdy nie poddali się tyranii”. „Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii; będziemy z wami w kolejnych dekadach” – zapewnił.

CZYTAJ TAKŻE

Niespełna dwuminutowy film z wystąpieniem Johnsona został nagrany przez Downing Street przed niedzielną rocznicą i zamieszczony w mediach społecznościowych polskiej ambasady w Londynie.

Szef brytyjskiego rządu wspomina pierwsze tygodnie wojny, mówiąc m.in., że po inwazji wojsk sowieckich Polska została "uwięziona między młotem faszyzmu a kowadłem komunizmu".

Polityk podkreślił jednak "wspaniałą" walkę Polaków w siłach sojuszniczych, podkreślając ich "zawzięty i niezwyciężony opór" oraz udział - wraz z brytyjskimi wojskami - w kluczowych bitwach drugiej wojny światowej, m.in. o Monte Cassino we Włoszech i w północnej Afryce.

CZYTAJ TAKŻE

"Za każdym razem, kiedy wylatuję z bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Northolt, która - tak się składa - leży w moim okręgu wyborczym, wspominam polskich pilotów, którzy startowali z tego samego pasa, aby bronić brytyjskiego nieba w 1940 roku" - zapewnił. Przypomniał, że polscy piloci z dywizjonu 303 zanotowali więcej zestrzeleń w trakcie Bitwy o Anglię niż jakakolwiek inna jednostka wchodząca w skład RAF.

Johnson podkreślił, że "w tych strasznych latach Polacy nigdy nie zwątpili w to, że odzyskają kontrolę nad własnym losem". Przypomniał słowa Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej, który w przemówieniu radiowym "przepowiedział, że Polska będzie znowu żyła i odzyska swoje zasłużone miejsce w zorganizowanej na nowo Europie".

"Dziś Polska żyje i kwitnie w samym sercu Europy, tak jak przewidział to Churchill. Wielka Brytania z dumą stoi ramię w ramię z Polską, a naszą przyjaźń, zrodzoną w walce przeciwko tyranii, symbolizuje nasze nienaruszalne zobowiązanie na rzecz NATO" - powiedział brytyjski premier.

"Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii; będziemy z wami w kolejnych dekadach" - zapewnił.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL