Była wicedyrektor Muzeum Auschwitz Krystyna Oleksy stanęła na czele rady tej placówki, która w środę zebrała się po raz pierwszy w nowej kadencji, trwającej do 2021 r. – poinformował PAP rzecznik oświęcimskiej placówki Bartosz Bartyzel.
Rada muzeum to dziesięcioosobowe ciało opiniodawcze, które powołuje minister kultury. W jej skład wybrani zostali m.in. były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Bogdan Bartnikowski, prof. Stanisław Krajewski, a także dyrektor oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy ks. Jan Nowak oraz starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że członkowie rady na pierwszym posiedzeniu omawiali m.in. wyzwania edukacyjne związane z rekordową frekwencją w Miejscu Pamięci, które w ub.r. zwiedziło ponad 2 mln osób. Rozmawiali też o siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i planach inwestycyjnych dotyczących budowy nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.
Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński podkreślił, że liczba odwiedzających z roku na rok rośnie. Jak dodał, po rekordowym po względem frekwencji ub.r., w bieżącym gości może być jeszcze więcej. „W 2017 r. nadal widzimy tendencję wzrostową” – mówił dyrektor.
Zdaniem Cywińskiego, dzięki wprowadzeniu internetowego systemu rezerwacji godzin wizyty, wciąż istnieje zapas, który pozwala na przyjęcie większej liczby zwiedzających. Dotyczy to zwłaszcza godzin porannych i popołudniowych.
„Nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości liczba odwiedzających miała spadać, bowiem opiera się ona w dużej mierze na przyjazdach zorganizowanych grup ze szkół. Widzimy bowiem, że w ostatnich latach tematyka Auschwitz i Holokaustu jest stałym elementem działań edukacyjnych – zarówno w systemie szkolnym, jak i poza nim – w bardzo wielu krajach” – powiedział dyrektor Cywiński.
„Nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości liczba odwiedzających miała spadać, bowiem opiera się ona w dużej mierze na przyjazdach zorganizowanych grup ze szkół. Widzimy bowiem, że w ostatnich latach tematyka Auschwitz i Holokaustu jest stałym elementem działań edukacyjnych – zarówno w systemie szkolnym, jak i poza nim – w bardzo wielu krajach” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
Szef Muzeum dodał, że przy tak dużej frekwencji dużym wyzwaniem jest infrastruktura. „Dlatego złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich utworzenia nowego Centrum Obsługi Odwiedzających na terenie przylegającym do Muzeum.(…) Częścią tego projektu jest także remont muzealnej sali kinowej” – powiedział Cywiński.
Dyrektor wspomniał o realizowanych obecnie konserwacjach. Prace prowadzone są w dwóch murowanych barakach byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zabezpieczane są również ściany rozbieralni ruin komory gazowej i krematorium III. Prace te finansowane są przez Fundację Auschwitz-Birkenau. Z tego źródła powstaje jednocześnie nowoczesny magazyn służący przechowywaniu historycznych tkanin.
Omawiając pracę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dyrektor Cywiński podkreślił znaczenie, jakie dla edukacji prowadzonej w Miejscu Pamięci będzie miało usytuowanie siedziby tej instytucji w budynku tzw. Starego Teatru, położonym tuż przy murach byłego obozu. Jego adaptacja powinna się rozpocząć w br. Otwarcie planowane jest na 2019 r.
Cywiński przypomniał, że w lipcu br. Muzeum obchodziło będzie 70-lecie istnienia. Zapowiedział, że rocznica jest okazją m.in. do zorganizowania: konferencji edukacyjnej „Świadomość – Odpowiedzialność – Przyszłość”; plenerowej ekspozycji podsumowującej siedem dekad funkcjonowania placówki; a także wspólnej wystawy z Muzeum Narodowym w Krakowie „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do kompetencji rady Muzeum należy m.in. ocena działalności placówki oraz opiniowanie przedłożonego przez dyrektora rocznego planu działalności. (PAP)
szf/ pat/