Holokaust

10.11.2019

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przypomni postać Haliny Elczewskiej

Spotkanie „Ta moja Łódź. Stulecie urodzin Haliny Elczewskiej” w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Spotkanie „Ta moja Łódź. Stulecie urodzin Haliny Elczewskiej” w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przypomni postać Haliny Elczewskiej – więźniarki łódzkiego getta i Auschwitz, pomysłodawczyni stworzenia Parku Ocalałych. Spotkanie z okazji setnej rocznicy jej urodzin odbędzie się w niedzielę o godz. 16.

Halinie Elczewskiej łodzianie zawdzięczają pomysł utworzenia Parku Ocalałych – zielonego miejsca pamięci na terenie dawnego Litzmannstadt Getto. Park został zaprojektowany przez Grażynę Ojrzyńską. W 2004 roku w ramach 60. rocznicy likwidacji getta kilkuset Ocalałych zasadziło w nim swoje drzewa.

"Stworzyliśmy park pamięci o tych, którzy zginęli, i tych którzy ocaleli. Nasze dzieci i wnuki będą to miejsce odwiedzać przy okazji każdego pobytu w Polsce i w Łodzi" – mówiła wtedy Elczewska.

CZYTAJ TAKŻE

W przeddzień stulecia jej urodzin postać pomysłodawczyni Parku Ocalałych postanowiło uczcić Centrum Dialogu, które blisko z nią współpracowało i często przywołuje słowa Elczewskiej, wypowiedziane podczas jednej z wizyt w Łodzi: "Choć ciało w Warszawie, to moje serce zawsze jest w Łodzi. To jest moje miasto. Na zawsze. A w tym mieście są miejsca szczególne mojemu sercu, takie jak Park Ocalałych... I bliscy mojemu sercu ludzie."

"W niedzielę o godz. 16 zapraszamy na spotkanie z jej rodziną, przyjaciółmi, bliskimi. Razem powspominamy Halinkę, porozmawiamy o jej Łodzi" – poinformowała Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.

Podczas uroczystości wręczona zostanie nagroda im. Haliny Elczewskiej, ufundowana przez jej rodzinę. Jak zapowiedziała podczas tegorocznej rocznicy likwidacji łódzkiego getta jedna z córek Elczewskiej, nagrodę otrzyma osoba "pogodna, odważna, przyjazna ludziom niezależnie od grupy etnicznej, do jakiej należą - po prostu kochająca ludzi", a więc postawą życiową przypominająca jej matkę.

CZYTAJ TAKŻE

Halina Elczewska – z domu Goldblum - urodziła się w Łodzi 11 listopada 1919 r. w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Wraz z siostrami Jadwigą i Inką mieszkała przy ul. Łąkowej. Po maturze Halina rozpoczęła pracę w firmie "Angielsko-Polskie Towarzystwo Handlowe".

Podczas okupacji rodzina musiała przeprowadzić się do getta na łódzkich Bałutach. Halina pracowała tam w Komisji Kontroli i Urzędzie Pracy, wyszła za mąż za Pinkusa Inzelsztajna. Podczas likwidacji getta 24 sierpnia 1944 wszyscy trafili do Auschwitz, gdzie zginął mąż, rodzice i młodsza siostra Inka. Ocalała tylko Halina i jej siostra Jadwiga oraz szwagier Arnold Mostowicz.

Po wojnie Halina była wiceburmistrzem Mieroszowa, potem przeniosła się do Wrocławia, gdzie wyszła za mąż za Macieja Elczewskiego i była dyrektorem szkoły radców zakładowych. W latach 50. trafiła z rodziną do Warszawy. Po śmierci męża w 1957 r. rozpoczęła pracę w TVP w dziale popularnonaukowym, gdzie pracowała do 1969 r.

W sierpniu 2004 roku z jej inicjatywy został założony w Łodzi Park Ocalałych; Elczewska posadziła w nim pierwsze drzewko. W maju 2013 r. odebrała tam przyznaną przez Radę Miejską Odznakę za Zasługi dla Miasta Łodzi.

Zmarła 2 grudnia 2013 r.; jest pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL