Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przypomni postać Haliny Elczewskiej – więźniarki łódzkiego getta i Auschwitz, pomysłodawczyni stworzenia Parku Ocalałych. Spotkanie z okazji setnej rocznicy jej urodzin odbędzie się w niedzielę o godz. 16.
Halinie Elczewskiej łodzianie zawdzięczają pomysł utworzenia Parku Ocalałych – zielonego miejsca pamięci na terenie dawnego Litzmannstadt Getto. Park został zaprojektowany przez Grażynę Ojrzyńską. W 2004 roku w ramach 60. rocznicy likwidacji getta kilkuset Ocalałych zasadziło w nim swoje drzewa.
"Stworzyliśmy park pamięci o tych, którzy zginęli, i tych którzy ocaleli. Nasze dzieci i wnuki będą to miejsce odwiedzać przy okazji każdego pobytu w Polsce i w Łodzi" – mówiła wtedy Elczewska.
W przeddzień stulecia jej urodzin postać pomysłodawczyni Parku Ocalałych postanowiło uczcić Centrum Dialogu, które blisko z nią współpracowało i często przywołuje słowa Elczewskiej, wypowiedziane podczas jednej z wizyt w Łodzi: "Choć ciało w Warszawie, to moje serce zawsze jest w Łodzi. To jest moje miasto. Na zawsze. A w tym mieście są miejsca szczególne mojemu sercu, takie jak Park Ocalałych... I bliscy mojemu sercu ludzie."
"W niedzielę o godz. 16 zapraszamy na spotkanie z jej rodziną, przyjaciółmi, bliskimi. Razem powspominamy Halinkę, porozmawiamy o jej Łodzi" – poinformowała Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.
Podczas uroczystości wręczona zostanie nagroda im. Haliny Elczewskiej, ufundowana przez jej rodzinę. Jak zapowiedziała podczas tegorocznej rocznicy likwidacji łódzkiego getta jedna z córek Elczewskiej, nagrodę otrzyma osoba "pogodna, odważna, przyjazna ludziom niezależnie od grupy etnicznej, do jakiej należą - po prostu kochająca ludzi", a więc postawą życiową przypominająca jej matkę.
Halina Elczewska – z domu Goldblum - urodziła się w Łodzi 11 listopada 1919 r. w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Wraz z siostrami Jadwigą i Inką mieszkała przy ul. Łąkowej. Po maturze Halina rozpoczęła pracę w firmie "Angielsko-Polskie Towarzystwo Handlowe".
Podczas okupacji rodzina musiała przeprowadzić się do getta na łódzkich Bałutach. Halina pracowała tam w Komisji Kontroli i Urzędzie Pracy, wyszła za mąż za Pinkusa Inzelsztajna. Podczas likwidacji getta 24 sierpnia 1944 wszyscy trafili do Auschwitz, gdzie zginął mąż, rodzice i młodsza siostra Inka. Ocalała tylko Halina i jej siostra Jadwiga oraz szwagier Arnold Mostowicz.
Po wojnie Halina była wiceburmistrzem Mieroszowa, potem przeniosła się do Wrocławia, gdzie wyszła za mąż za Macieja Elczewskiego i była dyrektorem szkoły radców zakładowych. W latach 50. trafiła z rodziną do Warszawy. Po śmierci męża w 1957 r. rozpoczęła pracę w TVP w dziale popularnonaukowym, gdzie pracowała do 1969 r.
W sierpniu 2004 roku z jej inicjatywy został założony w Łodzi Park Ocalałych; Elczewska posadziła w nim pierwsze drzewko. W maju 2013 r. odebrała tam przyznaną przez Radę Miejską Odznakę za Zasługi dla Miasta Łodzi.
Zmarła 2 grudnia 2013 r.; jest pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mok/