Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zapowiada uruchomienie 5 marca interaktywnego portalu internetowego, który przybliży Polski Cmentarz Wojenny w Lesie Katyńskim. Tego dnia zaplanowano również międzynarodową konferencję „Katyń Pro Memoria”.
Konferencję "Katyń Pro Memoria", która odbędzie się w Warszawie pod patronatem MKiDN, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia organizuje wspólnie z Federacją Rodzin Katyńskich w związku z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz w 30-lecie działalności Federacji jako stowarzyszenia. 5 marca 1940 r. minie 80 lat od podjęcia przez władze Związku Sowieckiego z Józefem Stalinem na czele uchwały o rozstrzelaniu polskich żołnierzy i oficerów więzionych w obozach na terenie ZSRS oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.
"Podczas konferencji oprócz wystąpień uznanych badaczy problematyki katyńskiej z Polski i zagranicy swoją premierę będzie miał również interaktywny portal internetowy zrealizowany przez CPRDiP, który przybliży Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu" - poinformowało w poniedziałek PAP Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. "Będzie to rodzaj wirtualnego spaceru po Memoriale. Dwustopniowa narracja pozwoli internautom poczuć atmosferę miejsca, zanurzyć się w katyński las i spacerując po nim jeszcze raz na nowo odkryć wydarzenia i miejsca znane z tragicznych kart polskiej historii" - dodało Centrum.
Polski cmentarz w Katyniu, gdzie pochowano szczątki ok. 4400 oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 r., uroczyście otwarto w 2000 r. Nekropolia, która obejmuje obszar ok. 1,4 ha, zawiera sześć dużych grobów zbiorowych ze szczątkami oficerów i dwie mogiły generałów. Groby leżą po dwóch stronach alei cmentarza, wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z imionami i nazwiskami zamordowanych.
Poza konferencją i uruchomieniem portalu ma zostać zainaugurowana akcja społeczna "Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci". "W jej ramach na portalu zostanie uruchomiona aplikacja umożliwiająca zapalenie symbolicznego znicza dla wszystkich 4415 zamordowanych w Lesie Katyńskim. Pozwoli to użytkownikom nie tylko oddać cześć Ofiarom, ale także – poprzez krótki biogram – poznać historię konkretnej osoby" - podało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Konferencja poświęcona problematyce katyńskiej, którą wspólnie mają otworzyć dyrektor CPRDiP Ernest Wyciszkiewicz oraz prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska, będzie podzielona na cztery panele: "Pamięć pokoleń - świadectwa", "Pamięć o zbrodni katyńskiej w świecie", "Sprawa katyńska w dzisiejszej Rosji" i "Zbrodnia katyńska - co dalej?". Poza polskimi specjalistami mają być obecni m.in. rosyjscy badacze problematyki represji sowieckich wobec Polaków z Memoriału - organizacji, która od wielu lat dokumentuje zbrodnie stalinowskie i jest zasłużona w ujawnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.
Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD.
Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką. (PAP)
nno/ dki/