Europa i świat po II wojnie światowej

08.06.2018

Czechy: nagrody dla protestujących w 1968 r. na placu Czerwonym

Trzy osoby, które w 1968 r. na placu Czerwonym w Moskwie protestowały przeciw inwazji wojsk państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację, odebrały w piątek z rąk szefa MSZ Czech Martina Stropnickiego nagrody za propagowanie dobrego imienia Czech za granicą.

Paweł Litwinow, Tatiana Bajewa i Wiktor Fajnberg, ostatni żyjący z ośmiorga dysydentów, którzy 25 sierpnia 1968 r. wyszli na plac Czerwony, odebrali od ministra spraw zagranicznych okolicznościowe dyplomy i statuetki.

Stropnicky stwierdził, że wybór tegorocznych laureatów związany jest z serią obchodzonych w tym roku rocznic. Minister podkreślił niezwykłą odwagę dysydentów, którzy protestowali, wiedząc, jakie grożą im konsekwencje ze strony komunistycznego państwa.

„Wszyscy przysłużyliście się dobremu imieniu Republiki Czeskiej, wszyscy zrobiliście dla Republiki Czeskiej więcej niż jest normą” – mówił Stropnicky.

Podkreślał, że trzeba docenić życiowe decyzje, których podjęcie oznaczało wielkie życiowe problemy. Wskazywał, że gdy na placu Czerwonym w 1968 roku demonstranci rozwinęli transparenty potępiające inwazję i popierające „praską wiosnę”, zostali zatrzymani, później skazani na kary więzienia, obozy pracy lub trafiali do szpitali psychiatrycznych.

Wśród wyróżnionych nagrodą ministra spraw zagranicznych, przydzielaną od 1997 r., w tym roku znalazł się też m.in. jordański lekarz Vasik Ksus, który wspiera czeski program Medevac pomagający syryjskim uchodźcom.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ndz/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL