Polska po 1989 roku

19.08.2014 aktualizacja 14.07.2016

Dąb Wolności w prawosławnym sanktuarium na Grabarce

Uroczystość zasadzenia dębu wolności na skwerze na św. Górze Grabarce. Fot. PAP/A. Reszko Uroczystość zasadzenia dębu wolności na skwerze na św. Górze Grabarce. Fot. PAP/A. Reszko

Prezydent Bronisław Komorowski i zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa zasadzili we wtorek Dąb Wolności w prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce (Podlaskie).

Dęby Wolności, upamiętniające 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie, są sadzone w całej Polsce, m.in. w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności w miejscach pamięci o bohaterstwie Polaków.

Uroczystość na Grabarce odbyła się po religijnych obchodach Święta Przemienienia Pańskiego - najważniejszego w roku w tym cerkiewnym sanktuarium - w których prezydent Komorowski wziął udział.

Dąb będzie rósł na skwerze w pobliżu domu pielgrzyma i cmentarza na Grabarce. Ustawiony został przy nim kamień z napisem informującym, że został posadzony 19 sierpnia 2014 roku przez Komorowskiego i Sawę, dla uczczenia 25-lecia wolności 1989-2014.

"To chyba dobre miejsce żeby powiedzieć, że cząstką polskiej wolności, którą wywalczyliśmy 25 lat temu, jest także wolność wyznania. Wolność religijna, która może być tak zagospodarowywana na ile my potrafimy to dobrze zrobić" - powiedział prezydent.

"Na pewno jest to wielkie wyzwanie, aby właśnie tę wolność religijną rozumieć jako wyzwanie na rzecz budowania szacunku dla wszystkich odmienności i różnic, które tworzą przecież wielką całość, której na imię ojczyzna" - dodał Komorowski.

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa mówił, że Polska jest jedynym krajem, w którym prawosławni razem z prezydentem sadzą drzewo. "To jest bardzo wymowne" - dodał hierarcha.

Akcja sadzenia Dębów Wolności, to inicjatywa Kancelarii Prezydenta i Lasów Państwowych. Prowadzona w tym roku, odwołuje się do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. Akcja sadzenia drzew-pomników historii została wpisana w obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych. (PAP)

kow/ rof/ mok/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL