Dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Pojednania dr Sławomir Dębski o odnalezionej przez prof. Natalię Lebiediewą liście nazwisk 1996 polskich obywateli wywiezionych do więzienia NKWD w Mińsku:
"Poszukiwania prowadzone przez Natalię Lebiediewą są częścią projektu prowadzonego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, który polega na próbie rekonstrukcji białoruskiej listy katyńskiej. Centrum na podstawie informacji zgromadzonych przez Ośrodek Karta, Radę Ochrony Walk i Męczeństwa oraz IPN stworzyło listę 1150 nazwisk polskich oficerów i funkcjonariuszy publicznych, którzy, w naszej ocenie, najprawdopodobniej znajdowały się na białoruskiej liście katyńskiej. Informacje o projekcie wraz z listą tych osób są na stronie internetowej Centrum.
Natalia Lebiediewa w ramach tego projektu wpadła na pomysł zrekonstruowania listy białoruskiej w nieco inny sposób. Zaproponowała, aby przejrzeć spisy ludzi sporządzane przez 15. Brygadę Wojsk Konwojowych NKWD, których dotransportowano do więzienia w Mińsku i porównać je ze spisami rodzin ofiar zbrodni katyńskiej wysiedlanych przez NKWD do Kazachstanu.
I jeżeli na podstawie spisów wojsk konwojowych będziemy mieli informację, że kogoś dostarczono do Mińska wiosną 1940 r., a następnie w 1940 lub 1941 r. wysiedlono jego rodzinę do Kazachstanu, będzie to dla nas potwierdzenie, że dana osoba została rozstrzelana na podstawie decyzji politbiura z 5 marca 1940 r.
Nowością i rzeczywistym newsem w tej sprawie jest metoda rekonstruowania listy białoruskiej. To jest oryginalny pomysł Natalii Lebiediewej, który z całą pewnością pomoże nam uzupełnić listę, którą już dysponujemy na podstawie informacji polskich.
Z tego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy dokument, na który powołuje się Natalia Lebiediewa jest w Polsce, czy go nie ma. Chodzi o to, że nikt wcześniej nie próbował zrekonstruować listy białoruskiej tą metodą.
Natalia Lebiediewa wpadła na bardzo interesujący pomysł popchnięcia tych badań do przodu. I trzeba też jasno powiedzieć, że to jest element projektu rekonstrukcji białoruskiej listy katyńskiej, nad którym pracuje Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Pojednania. W tym sensie nie jest to lista białoruska, ale lista która nam pozwoli popchnąć te badania do przodu przy wykorzystaniu nowej metody". (PAP)
nno/ ls/ as/