Diecezje gliwicka i sosnowiecka świętowały w sobotę jubileusz 25-lecia. Powołanie obu diecezji, a także m.in. metropolii katowickiej, to wynik reorganizacji struktur administracyjnych polskiego Kościoła przed ćwierćwieczem.
Papież Jan Paweł II na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” (Cały lud Twój w Polsce) z 25 marca 1992 r. ustanowił wówczas trzynaście nowych diecezji, a osiem dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji.
„Od 1050 lat - od chrztu – nasz Kościół ciągle umacniał się i dokonywał takich nowych decyzji, by umożliwić Bogu przez nas, przez naszą posługę, obecność wśród ludu, wszystkich naszych mieszkańców” – powiedział podczas homilii w katedrze w Gliwicach bp gliwicki Jan Kopiec.
Na zakończenie mszy ogłoszono zwołanie I Synodu Diecezji Gliwickiej. Synodalny (czyli wspólny) sposób rozwiązywania problemów – grupa osób doradza biskupowi na jego prośbę - sięga początków Kościoła. Biskup gliwicki zaprasza osoby wierzące – duchowne i świeckie - z terenu diecezji, aby wspólnie zastanowić się nad przyszłością lokalnego Kościoła i podjąć decyzję, jakie działania przedsięwziąć, aby Kościół lepiej wypełniał swoją misję.
Mszy św. dziękczynnej w katedrze w Gliwicach przewodniczył w sobotę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Dziękował twórcom diecezji, w tym jej pierwszemu biskupowi Janowi Wieczorkowi, wspomniał o duchowym i materialnym dorobku tej wspólnoty, w tym działającym przy katedrze Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II i ośrodku rekolekcyjno-formacyjnym w Rudach Raciborskich.
Nawiązał też do uchwalonej już przez parlament i czekającej na podpis prezydenta Andrzeja Dudy ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego. „To jest pewna regulacja prawna, która umożliwi na Górnym Śląsku budowanie dobra wspólnego”- powiedział abp Skworc. „Chcielibyśmy bardzo, aby jakość życia w tej małej ojczyźnie, na naszej ojcowiźnie się polepszała, byśmy w dobie atomizacji i rozbicia, rozbijania, budowali jedność. To fundamentalne zadanie Kościoła” – dodał.
Uroczysta msza odbyła się także w sobotę w Sosnowcu z okazji 25-lecia diecezji sosnowieckiej. Udział wzięli w niej m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, parlamentarzyści i samorządowcy. Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podkreślił podczas homilii, że w czasie istnienia diecezji wybudowano sześćdziesiąt dwa kościoły parafialne, dwa kolejne są w budowie, co oznacza, że 40 proc. wszystkich świątyń w diecezji to kościoły nowe.
"Kościół sosnowiecki od samego początku swego istnienia stanął na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o opiekę duszpasterską i pomoc człowiekowi, szczególnie temu, któremu drogi życiowe się pogmatwały i skomplikowały, który potrzebuje wsparcia moralnego, duchowego i materialnego" – przypomniał bp Kaszak, wymieniając m.in. Wspólnotę dla bezdomnych "Betlejem" z Jaworzna, Centrum Służby Rodzinie z prężnie działającym ośrodkiem adopcyjnym (tylko w 2016 r. 70 dzieci znalazło dzięki niemu nowe rodziny), oraz placówki Caritas: Diecezjalny Dom Matki i Dziecka (do tej pory pomógł 14 matkom i 17 dzieciom), Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (pomagający co roku 60 osobom), schroniska dla kilkudziesięciu bezdomnych i stołówki dla ubogich (kuchnia w Olkuszu rocznie wydaje około 44 tysięcy ciepłych posiłków).
Wicepremier Gliński podkreślił rolę wspólnoty w życiu człowieka. "Świętowana właśnie 60. rocznica powstania Traktatów Rzymskich przypomina o jeszcze jednym ważnym wymiarze wspólnotowym, jeszcze szerszym niż wspólnota narodowa" - powiedział.
W czasie mszy biskup sosnowiecki zapowiedział, że diecezja w ramach programu "Rodzina Rodzinie" Caritas Polska weźmie w opiekę 25 rodzin w Syrii. Poświęcił też figury Matki Bożej Fatimskiej, które zostaną w niedzielę wprowadzone do kościołów parafialnych i rozpoczną peregrynację po rodzinach. W katedrze odczytano także list gratulacyjny marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, a po uroczystości biskupi i kapłani modlili się przy grobie pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego.
Punktem kulminacyjnym rocznicowych obchodów powołania metropolii górnośląskiej będzie niedzielna msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, podczas której homilię wygłosi biskup opolski Andrzej Czaja. (PAP)
lun/ itm/