Dochód z tegorocznej kwesty pod hasłem "Ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy" zostanie przeznaczony na remont nagrobka zasłużonej nauczycielki, Honorowej Obywatelki Kalisza Haliny Sutarzewicz - poinformował PAP dr Jarosław Dolat z kaliskiego oddziału PTTK, które organizuje zbiórkę.
Halina Maria Sutarzewicz (1909-1991) podczas okupacji prowadziła tajne nauczanie w zakresie szkoły powszechnej i średniej. Jest uznawana za wybitną nauczycielkę kaliskich szkół oraz wykładowcę historii literatury polskiej i powszechnej w Studium Nauczycielskim w Kaliszu.
Była promotorką wielu prac dyplomowych, badaczką twórczości pisarzy związanych z Kaliszem (zwłaszcza Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i Marii Dąbrowskiej), autorką hasła "Kalisz" do przewodnika encyklopedycznego Literatura polska, t.1, Warszawa PWN 1984.
Utworzyła w Kaliszu i prowadziła przez ponad 20 lat terenowe koło ogólnopolskiego Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w Warszawie. Była inspiratorką wymiany tablicy pamiątkowej z błędnymi datami pobytu Konopnickiej w Kaliszu, budowy pomnika poetki, nadawania kaliskim osiedlom i ulicom nazw związanych z pisarzami kaliskimi i ich twórczością (m.in. Kaliniec - nazwa Kalisza z powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie"), utworzenia w Kaliszu Izby Muzealnej im. Marii Konopnickiej.
Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, związanych z działalnością pedagogiczną, naukową i społeczną. Jest Honorową Obywatelką Miasta Kalisza.
Sutarzewicz została pochowana w rodzinnym grobie na Cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej i nie pozostawiła potomstwa.
Z prośbą o odnowienie miejsca jej pochówku zwróciło się Towarzystwo Miłośników Haliny Sutarzewicz. Dr Jarosław Dolat z kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego powiedział, że podjęto się zadania, ponieważ w tym roku przypada 110. rocznica urodzin nauczycielki.
Kaliska kwesta pod hasłem "Ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy" odbyła się po raz pierwszy w 2001 roku. Przez ten czas zebrano ponad 130 tysięcy złotych.
Fundusze pozwoliły m.in. na wykonanie prac na zabytkowym Cmentarzu rzymskokatolickim przy grobach Adama Chodyńskiego ? patrona kaliskich przewodników turystycznych oraz płk. Rafała Zajączka. Wyremontowano dach kaplicy grobowej rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa.
Renowację przeszedł grobowiec Henryka Mikołaja Milera, powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka. Przeprowadzono prace przy grobowcach rodzinnych Myszkiewiczów, Grabowskich i Katasanowów oraz Daraganów i naprawiono ogrodzenie przy kaplicy Repphanów.
Odnowiono też nagrobek kaprala Bolesława Bogackiego, w którym pochowano w 1950 roku Władysława Otto, warszawskiego kompozytora.
Tegoroczna kwesta potrwa do godz. 16. na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej. Wśród wolontariuszy zbierających datki do puszek są aktorzy, bibliotekarze, artyści, samorządowcy, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK oraz młodzież. Każda z kwestujących osób posiada oznakowaną, czerwoną puszkę i imienny identyfikator. (PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ mkr/