Polska po 1989 roku

31.01.2017 aktualizacja 02.02.2017

Dr Gontarczyk: ekspertyza definitywnie zamyka sprawę przeszłości Wałęsy

Dr Piotr Gontarczyk. Fot. PAP/G. Jakubowski Dr Piotr Gontarczyk. Fot. PAP/G. Jakubowski

Ekspertyza Instytutu Sehna dotycząca teczek personalnej i pracy TW "Bolek" definitywnie zamyka sprawę agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy - powiedział we wtorek historyk dr Piotr Gontarczyk, współautor publikacji "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".

IPN podał we wtorek, że z opinii biegłych Instytutu Sehna w Krakowie dot. teczki TW "Bolek" jednoznacznie wynika, że zobowiązanie do współpracy z SB podpisał Lech Wałęsa. "Opinia jest kompleksowa, jasna i spójna" - podkreślił szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski. Dodał też, że autentyczne są podpisy Wałęsy pod odręcznymi pokwitowaniami odbioru pieniędzy za informacje przekazane funkcjonariuszom SB. Autentyczne okazały się również doniesienia z podpisem "Bolka".

"Dzisiaj jest już kolejny i chyba ostatni krok w tej sprawie" - powiedział Gontarczyk, komentując opinię Instytutu Sehna. "Ta ekspertyza i jej bardzo definitywny i jednoznaczny ton - nie tylko pod względem naukowym, ale także proceduralnym, prawniczym - sprawę definitywnie wyjaśnia i zamyka" - powiedział historyk.

Gontarczyk wspólnie ze Sławomirem Cenckiewiczem opublikowali w IPN w 2008 r. książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". Historycy napisali w niej, że Wałęsa był agentem SB o kryptonimie "Bolek"; przyjmował od SB pieniądze; akta współpracy zabrał z UOP w latach 90., gdy był prezydentem.

"Żaden z faktów, które opisaliśmy w książce z 2008 roku, nie został nigdy zakwestionowany przez poważnego naukowca; w świecie nauki sprawa tego fragmentu życiorysu Lecha Wałęsy jest już zamknięta kilka lat temu. Tak naprawdę nikt nigdy tego nie kwestionował" - powiedział historyk.

"To, że znaleziono potem materiały, akta w domu Kiszczakowej, to w znacznym stopniu uzupełniło naszą wiedzę. Wcześniej dysponowaliśmy dosłownie kilkoma pojedynczymi doniesieniami i wieloma śladami, wskazówkami. Odnalezienie teczki personalnej i teczki pracy TW +Bolek+ w świetle nauki zamknęło poważną debatę naukową" - dodał.

Ekspertyzę dokumentacji TW "Bolek" zlecono w ramach śledztwa prowadzonego przez białostocki pion śledczy IPN w sprawie podejrzenia poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach "Bolka", które w ub.r. znaleziono po śmierci gen. Czesława Kiszczaka w jego domu.

Prokuratura IPN w Białymstoku wszczęła śledztwo w lutym ub. r. po pierwszych wypowiedziach Wałęsy o sfałszowaniu akt z teczki, m.in. pokwitowań odbioru pieniędzy. Po tym jak w kwietniu Wałęsa zanegował autentyczność okazanych mu dokumentów rękopiśmiennych TW "Bolka" z teczki, IPN zlecił ekspertyzy z dziedziny pisma porównawczego. Biegli Instytutu Sehna prowadzili badania z dziedziny pisma porównawczego dotyczące teczek TW "Bolek" od maja 2016 r.(PAP)

nno/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL